KOBİ çalışanlarında algılanan insan kaynakları yönetimi sistem gücü: İş anlamlılığı, psikolojik güvenlik ve duygusal adanma ilişkisi
Perceived human resources management system strength in SME employees: The relationships between work meaningfulness, psychological safety, and emotional engagement
  1. Tez No: 905057
  2. Yazar: MERVE SEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA MÜCELDİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada; KOBİ çalışanlarında algılanan insan kaynakları yönetimi sistem gücünün; iş anlamlılığı, psikolojik güvenlik ve duygusal adanmaya olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ'lerin 294 çalışanından toplanan veriler incelenmiştir. Bulgular; KOBİ çalışanlarında algılanan insan kaynakları yönetimi sistem gücünün, iş anlamlılığı, psikolojik güvenlik ve duygusal adanmaya etkisi olduğunu göstermiştir. Özellikle, güçlü bir İKY sistemi algısının, çalışanların işlerini anlamlı bulmalarına, kendilerini güvende hissetmelerine ve işlerine duygusal olarak adanmalarına katkı sağladığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, duygusal adanma, iş anlamlılığı ve psikolojik güvenlik arasında da anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Bu çalışma, insan kaynakları yönetimi uygulamalarının sadece büyük işletmelerde değil, KOBİ'lerde de kritik bir role sahip olduğunu vurgulamakta ve bu alanda literatüre önemli katkılar sağlamayı hedeflemektedir. Araştırmanın bulguları, KOBİ yöneticilerine, İKY stratejilerini geliştirerek, adanmış çalışanları ve verimliliği artırma konusunda değerli bilgiler sunacaktır. Çalışmada, bulguların kuramsal ve yönetsel çıktıları, araştırmanın sınırları ile birlikte tartışılmıştır. Gelecek araştırmalar için yapılan öneriler, KOBİ'ler ve organizasyonel davranış biliminin ilgili alanlarını aydınlatacak olup, hem akademisyenler, hem girişimciler, hem de yöneticiler için pratik fikirler verecektir. Bu çalışmanın, KOBİ'lerde etkili insan kaynakları sistemlerinin geliştirilmesi ve uygulanması konusunda önemli bir kaynak olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand the impacts of perceived human resource management system strength in SME employees on work meaningfulness, psychological safety, and emotional engagement. For this purpose, responses were collected from 294 SME employees in Turkey. The findings have shown that the perceived human resources management system strength in SME employees has an impact on work meaningfulness, psychological safety, and emotional engagement. Specifically, the perception of a strong HRM system has been found to contribute to employees finding their jobs more meaningful, feeling safer, and being more emotionally engaged in their work. Furthermore, it has been found that there are significant relationships between emotional engagement, work meaningfulness, and psychological safety. This study emphasizes that HRM practices play a critical role not only in large enterprises but also in SMEs, aiming to make significant contributions to the literature in this field. The findings of the research will provide valuable insights for SME managers, helping them enhance employee engagement and productivity by developing effective HRM strategies. The theoretical and managerial implications of the findings, along with the limitations of the study, were discussed in the thesis. Suggestions for future research will enlighten relevant areas of SMEs and organizational behavior and provide practical ideas for academics, entrepreneurs, and practitioners. This study is expected to be an important resource for the development and implementation of effective HRM systems in SMEs.