İstanbul'da çocuk yoksulluğu: Güngören ilçesi örneği
Child poverty in Istanbul: The case of Güngören district
  1. Tez No: 905068
  2. Yazar: NEHİR TIRPAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ÇAKMAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yoksulluk gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeleri uzun yıllardır tehdit eden küresel bir problemdir. Yoksulluktan en çok etkilenen kesim ise kuşkusuz çocuklardır. Çocukların küçük yaşlarda deneyimledikleri yoksulluk önlem alınmadığı takdirde; çocuk işçiliği, sokak çocukları, çocuk istismarı, suça sürüklenen çocuklar, çocuk gelinler gibi sonuçlara neden olmakta böylece yoksulluk gelecek kuşaklara da aktarılmaktadır. Bununla birlikte çocuk yoksulluğu çocukları bilişsel ve duygusal yönden de etkilemekte, onların hayata hazırlanmasında çoğu zaman önlerinde bir set oluşturmaktadır. Yoksulluk, çocukların sosyal hayata uyum sağlamada sıkıntı yaşamalarından akademik hayatlarında başarısız olmalarına kadar birçok alanda problemlere neden olmaktadır. Bu çalışmada, Güngören ilçesinde yaşayan çocukların yoksulluk düzeylerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma, 2023 yılında Güngören ilçesine bağlı 11 mahalleden 220 ebeveyn ve aynı aileden ve yaşları 7-17 arasında değişen 220 çocukla yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Anket sonucunda elde edilen veriler ki-kare bağımsızlık testi kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Analiz sonucunda; ilçede yaşayan çocukların %48'inin okul öncesi eğitim almadığı, %15,9'unun okul çağında olup iş hayatına atıldığı; ailelerin elde ettikleri gelirin geçimlerini sağlamaya yeterli olmadığı ve ailelerin %90,5'inin çocuklarının beslenme, kırtasiye gibi eğitim giderlerini karşılamakta zorlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a global problem that has been threatening both developed and developing countries for many years. Children are undoubtedly the group most affected by poverty. Poverty, which children experience at an early age, leads to consequences such as child labor, street children, child abuse, children dragged into crime, child brides, and thus poverty is passed on to future generations if measures are not taken. In addition, child poverty affects children cognitively and emotionally and often creates a barrier in their preparation for life. Poverty causes problems in many areas, from children's difficulties in adapting to social life to their failure in academic life. In this study, it is aimed to determine the poverty levels of children living in Gungoren district. The study was conducted by face-to-face survey method with 220 parents from 11 neighborhoods of Güngören district in 2023 and 220 children aged 7-17 from the same family. The data obtained from the survey were analyzed and interpreted using the chi-square independence test. As a result of the analysis, it was determined that 48% of the children living in the district did not receive pre-school education, 15.9% of them were of school age and started their professional life, the income of the families was not sufficient to make ends meet and 90.5% of the families had difficulty in meeting their children's educational expenses such as nutrition and stationery.