Kentsel yoksulluk bağlamında çocuk yoksulluğu ve algısı: Kuştepe mahallesi örneği
Child poverty in the context of urban poverty: The example of Kuştepe neighborhood
  1. Tez No: 980028
  2. Yazar: ABDULLAH ERKAM GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Yoksulluk, bireyin temel ihtiyaçlarını karşılamasını engelleyen ekonomik bir durum olmanın ötesinde; sosyal, kültürel ve psikolojik boyutlarıyla da bireyin yaşamını çok yönlü olarak etkileyen yapısal bir sorundur. Bu durumdan en çok etkilenen gruplardan biri ise çocuklardır. Özellikle kent yoksulluğu bağlamında çocuklar, yalnızca maddi yoksunluk değil; aynı zamanda sosyal dışlanma, eğitimde fırsat eşitsizliği, güvenli yaşam alanlarına erişememe ve gelecek beklentilerinde belirsizlik gibi çok boyutlu dezavantajlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu araştırma, İstanbul'un Şişli ilçesine bağlı Kuştepe Mahallesi'nde yaşayan 5-12 yaş arası çocukların yoksulluğu nasıl algıladıklarını, bu durumu gündelik yaşamlarında nasıl deneyimlediklerini ve çocukluklarını nasıl şekillendirdiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma desenine dayanan çalışmada, Şişli Belediyesi'ne sosyal yardım başvurusunda bulunan ailelerin çocuklarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler betimsel ve tematik analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, çocukların yoksulluğu yalnızca ekonomik eksikliklerle değil; aynı zamanda akranlarıyla kıyaslama, dışlanma hissi, yetersizlik algısı ve sosyal ayrımcılık üzerinden tanımladıklarını ortaya koymuştur. Çocukların giyim, ulaşım, teknoloji, beslenme ve oyun gibi yaşam alanlarında hissettikleri eşitsizlikler; onların kendilik algısını, sosyal ilişkilerini ve gelecek beklentilerini doğrudan etkilemektedir. Bu tez, çocuk yoksulluğunun kent bağlamındaki çok boyutlu etkilerini görünür kılmayı ve sosyal hizmetler başta olmak üzere, çocuklara yönelik geliştirilecek politikalara çocuk bakış açısıyla katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Poverty is not merely an economic condition that prevents individuals from meeting their basic needs; it is a structural problem that also affects individuals' lives in social, cultural, and psychological dimensions. One of the most vulnerable groups exposed to this multifaceted phenomenon is children. Particularly in the context of urban poverty, children face not only material deprivation but also multidimensional disadvantages such as social exclusion, inequality in educational opportunities, lack of access to safe living environments, and uncertainty regarding their future prospects. This study aims to explore how children aged 5 to 12 living in Kuştepe, a neighborhood in the Şişli district of Istanbul, perceive poverty, how they experience it in their daily lives, and how it shapes their childhood. Based on a qualitative research design, semi-structured interviews were conducted with children from families who had applied for social assistance from the Şişli Municipality. The data were analyzed using descriptive and thematic analysis methods. The findings indicate that children define poverty not only through economic shortcomings but also through peer comparisons, feelings of exclusion, perceptions of inadequacy, and experiences of social discrimination. The inequalities they encounter in areas such as clothing, transportation, technology, nutrition, and play directly impact their self-perception, social relationships, and future expectations. This thesis aims to make the multidimensional effects of child poverty in urban settings visible and to contribute to the development of child-centered policies, especially within the field of social services.