Bir üniversitede çalışan mavi yakalıların ergonomik sorunlarına yönelik verilen eğitimlerin kas iskelet sistemi ağrısı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of training given to ergonomic problems on musculoskeletal pain of blue-collar employees working at a university
- Tez No: 905075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP TÜRKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada bir Üniversitede Personel Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışan mavi yakalıların kas iskelet sistemi ağrı sıklığı, şiddeti ve risk faktörlerinin saptanması ve yapılan ergonomik bilgilendirme müdahalesinin kas iskelet sistemi ağrı sıklığına ve şiddetine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kesitsel ve müdahale şeklinde aşamalı olarak gerçekleşmiş olup üç kez veri toplanmıştır. Durum saptama çalışmasının verileri Mayıs 2023'te yüz yüze görüşme ile toplanmış, sonrasında tüm çalışanlara bilgilendirme konferansı yapılmış, ardından aralıklarla çalışanlara çevrimiçi gruplar aracılığıyla ergonomik çalışma duruşu ile ilgili görsel paylaşımları yapılmış, yerinde ziyaretler ile broşür dağıtılmış, çalışanların görebileceği yerlere afişler asılmıştır. Araştırmanın 1. izlemi için Kasım 2023'te, 2. izlemi için Mayıs 2024'te veri toplanmıştır. Durum saptama aşamasında çalışanların %32,7'si boyun bölgesinde, %25,1'i bel bölgesinde, %23,7'si sırt bölgesinde, %22,1'i omuz bölgesinde, %14,2'si diz bölgesinde, %10,9'u ayak bölgesinde, %9,0'ı el bölgesinde, %7,4'ü dirsek bölgesinde, %6,3'ü kalça bölgesinde son 12 ayda ağrı yaşadığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the frequency, severity and risk factors of musculoskeletal pain in blue-collar workers working in the Human Resources Department of a university and to evaluate the effect of the ergonomic information intervention on the frequency and severity of musculoskeletal pain. The research was conducted in a cross-sectional and interventional manner, and data was collected three times. The data for the situation determination study was collected in May 2023 through a face-to-face interview, then an information conference was held for all employees, then visuals about ergonomic working posture were shared with employees through online groups at intervals, brochures were distributed through on-site visits, and posters were hung in places where employees could see them. Data was collected for the first follow-up of the study in November 2023, and for the second follow-up in May 2024. During the status determination phase, 32.7% of the employees stated that they had pain in the neck area, 25.1% in the waist area, 23.7% in the back area, 22.1% in the shoulder area, 14.2% in the knee area, 10.9% in the foot area, 9.0% in the hand area, 7.4% in the elbow area, and 6.3% in the hip area in the last 12 months.