Diyabetli bireylerin öz yönetim becerilerinin ayak bakımı davranışlarına etkisi
The effect of self-management skills of individuals with diabetes on foot care behaviours
- Tez No: 905085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; diyabetli bireylerde öz yönetim becerilerinin ayak bakımı davranışlarına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Prospektif ve tanımlayıcı-yarı analitik tipteki araştırma örneklemini; Ağustos-Aralık 2023 tarihlerinde İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye ve Endokrin klinik ve polikliniklerine başvuran, dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uyan, en az 6 ay önce Tip 2 diyabet tanısı almış 308 birey oluşturmuştur (n=308). Araştırma verileri, Kişisel Tanıtıcı Bilgi Formu, Diyabet Öz Yönetim Skalası ve Ayak Bakımı Davranış Ölçeği kullanılarak ve yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile sınanmış olup; değerlendirmede t testi, tek yönlü varyans analizi ve LSD Posthoc testi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Diyabet Öz Yönetim Skalası puan ortalamasının Ayak Bakım Davranış Ölçeği puan ortalaması üzerine etkisi çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of self-management skills on foot care behaviours in individuals with diabetes. Material and Method: The prospective and descriptive-semi-analytical study sample consisted of 308 individuals (n=308) who applied to the Internal Medicine and Endocrine clinics and outpatient clinics of Izmir Health Sciences University (SBU) Tepecik Training and Research Hospital between August-December 2023, met the inclusion and exclusion criteria, and were diagnosed with Type 2 diabetes at least 6 months ago. The research data were collected by using Personal Descriptive Information Form, Diabetes Self-Management Scale and Foot Care Behaviour Scale and face-to-face interview method. The suitability of the data for normal distribution was tested with the Kolmogorov-Smirnov test; t test, one-way analysis of variance and LSD Posthoc test and Pearson correlation analysis were used in the evaluation. The effect of the mean score of the Diabetes Self-Management Scale on the mean score of the Foot Care Behaviour Scale was examined by multiple linear regression analysis.