Boksörlerin ruminatif düşünceleri ile sporda etkili karar verme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between boxers' ruminative thoughts and effective decision making in sports
  1. Tez No: 905086
  2. Yazar: TUĞÇENAZ SÜRMENELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmanın temel amacı, boksörlerin ruminatif düşünceleri ile sporda etkili karar verme durumları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkinin demografik değişkenler açısından nasıl değiştiğini analiz etmektir. Bu doğrultuda, 2024 yılında aktif olarak boks yapan 245 sporcu örneklem olarak belirlenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisellik tarama modeli uygulanmıştır. Verilerin toplanması sürecinde, Kişisel Bilgi Formu, Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği ve Sporda Etkili Karar Verme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında ise yüzde ve frekans dağılımları, Spearman ve Pearson korelasyon analizi, t-testi, regresyon analizi ve Mann-Whitney U testi gibi istatistiksel yöntemler uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği kapsamında cinsiyet, millilik durumu ve psikolojik destek alıyor musunuz değişkenlerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmediğini göstermiştir. Ayrıca, aynı ölçek bağlamında yaş ve spor yaşı değişkenleri arasında da herhangi bir ilişki gözlemlenmemiştir. Sporda Etkili Karar Verme Ölçeği ile ilgili analizler, yalnızca cinsiyet değişkeninde anlamlı bir farklılık bulunmadığını göstermiştir. Ancak, psikolojik destek alıyor musunuz değişkeninin her iki alt boyutunda (dışsal ve içsel karar verme) anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Millilik durumu değişkeni açısından, hem dışsal karar verme alt boyutunda hem de içsel karar verme durumunda anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Ayrıca, yaş değişkeni ile içsel karar verme alt boyutu arasında pozitif yönlü düşük bir ilişki bulunurken; spor yaşı değişkeni ile dışsal karar verme alt boyutu arasında negatif yönlü düşük, içsel karar verme alt boyutu arasında ise pozitif yönlü düşük bir ilişki gözlemlenmiştir. Ölçekler arasındaki korelasyon analizi sonuçlarına göre, Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği ile Sporda Etkili Karar Verme Ölçeği'nin içsel karar verme alt boyutu arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki gözlemlenmiştir. Buna karşılık, dışsal karar verme alt boyutu ile pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Son olarak, Spor Müsabakası Ruminasyon Ölçeği'nin Sporda Etkili Karar Verme Ölçeği alt boyutlarını yordama kapasitesine ilişkin regresyon analizi sonuçları, her iki alt boyutta da anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to investigate the relationship between boxers' ruminative thinking and effective decision-making in sports, as well as to explore how this relationship varies across different demographic variables. To this end, a sample of 245 athletes actively engaged in boxing in 2024 was selected. The study employed a correlational research design, a quantitative research method. Data were collected using a Personal Information Form, the Sports Competition Rumination Scale, and the Sports Effective Decision-Making Scale. During the data analysis phase, statistical techniques including percentage and frequency distributions, Spearman and Pearson correlation analyses, t-tests, regression analyses, and the Mann-Whitney U test were utilized. The findings revealed no significant differences concerning the variables of gender, nationality, and psychological support received according to the Sports Competition Rumination Scale. Furthermore, no correlation was found between age and sports age in relation to this scale. Analysis of the Sports Effective Decision-Making Scale indicated that a significant difference was observed only with respect to the gender variable. Notably, significant differences were detected in both sub-dimensions (external and internal decisionmaking) related to the variable“Do you receive psychological support?”Significant variations were also found in both the external and internal decision-making sub-dimensions concerning nationality. Additionally, a positive but weak correlation was identified between age and the internal decision-making sub-dimension, whereas a negative weak correlation was observed between sports age and the external decision-making sub-dimension, with a positive weak correlation noted for internal decision-making. Correlation analysis between the scales demonstrated a moderate negative relationship between the Sports Competition Rumination Scale and the internal decision-making sub-dimension of the Effective Decision-Making in Sports Scale, whereas a positive weak relationship was found with the external decision-making sub-dimension. Finally, regression analysis results indicated that the Sports Competition Rumination Scale significantly predicted both sub-dimensions of the Effective DecisionMaking in Sports Scale.