Boksörlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile sporda endişe ve mücadele düzeyleri arasındaki ilişkinin çeşitli parametrelere bağlı incelenmesi
An investigation of the relationship between boxers' conscious awareness levels and their levels of anxiety and struggle in sports based on various parameters
- Tez No: 905087
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırmada Türk boksörlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile sporda endişe ve mücadele düzeyleri arasındaki ilişkinin çeşitli parametrelere bağlı incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırmanın evrenini 2024 yılında aktif olarak boks müsabakalarına katılım sağlayan lisanslı boksörler oluştururken örneklem grubunu evrenden kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen sporcular oluşturmuştur. Verilerin toplanması adına bu örneklem grubuna üç ayrı form yöneltilmiştir. Bunlar; Kişisel Bilgi Formu, Sporda Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Sporda Mücadele ve Endişe Ölçeğidir. Tüm bu formlar aracılığıyla elde edilen veriler SPSS (26. versiyon) yazılımında analiz edilmiştir. Bu aşamada tanımlayıcı istatistiklere ek olarak parametrik testlerden gruplar arası farklılıkların tespit edilmesi adına t-testi ve ANOVA kullanılırken ilişki testlerinden pearson korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. İlgili testler aracılığıyla yapılan sınamalar neticesinde boksörlerin cinsiyet, milli sporcu olma durumu ve sezon içerisindeki performanslarını değerlendirmelerine bağlı sporda bilinçli farkındalık ölçeği alt boyutlarında gruplar arası farklılık bulunmuştur. Aynı zamanda ölçek alt boyutları ile yaş ve spor yaşı değişkenlerine bağlı ilişkiler tespit edilmiştir. Endişe ve mücadele puanlarında yalnızca cinsiyet ve sezon içerisindeki performanslarını değerlendirme değişkenlerine bağlı gruplar arası farklılık bulunmuştur. Endişe alt boyutu ile ölçek toplam puanı arasında negatif yönlü düşük düzey, mücadele alt boyutu ile farkındalık ve ölçek toplam puanı arasında pozitif yönlü düşük düzey ilişki olduğu, yeniden odaklanma alt boyutu arasında ise pozitif yönlü orta düzey ilişki olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizi neticesinde ise farkındalık ve yeniden odaklanma alt boyutlarının ve ölçek toplam puanının birlikte boksörlerin endişe ve mücadele puanlarının istatistiki açıdan anlamlı yordayıcıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between the conscious awareness levels of Turkish boxers and their threat and challenge levels in sports depending on various parameters. In this context, the universe of the study consisted of licensed boxers who actively participated in boxing competitions in 2024, while the sample group consisted of athletes determined from the universe by the convenience sampling method. Three separate forms were directed to this sample group in order to collect data. These are; Personal Information Form, Conscious Awareness Scale in Sports and Challenge and Threat Scale in Sports. The data obtained through all these forms were analyzed in SPSS (version 26) software. At this stage, in addition to descriptive statistics, t-test and ANOVA were used to determine the differences between the groups from parametric tests, while Pearson correlation and regression analysis were applied from relationship tests. As a result of the tests conducted through the relevant tests, differences between the groups were found in the sub-dimensions of the conscious awareness scale in sports depending on the boxers' gender, national athlete status and their performance evaluations during the season. At the same time, relationships were determined depending on the scale sub-dimensions and age and sports age variables. In threat and challenge scores, only differences between groups were found depending on gender and the variables of evaluating their performance during the season. It was determined that there was a negative low level relationship between the threat sub-dimension and the total scale score, a positive low level relationship between the challenge sub-dimension and awareness and the total scale score, and a positive medium level relationship between the refocusing sub-dimension. As a result of the regression analysis, it was concluded that the awareness and refocusing sub-dimensions and the total scale score were statistically significant predictors of the threat and challenge scores of the boxers.