4-6 yaş çocuğu olan ebeveynlerin riskli oyuna izin verme düzeyleri ile çocukların sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of permission levels of risky play and children's social development skills among parents with 4-6 year old children
- Tez No: 905088
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsan, doğası gereği oyunla iç içe olan bir varlıktır. İnsan yaşamının her döneminde yer alan oyun, erken çocukluk döneminde kilit bir noktadır. Erken çocukluk döneminde çocukların oyunları risk unsurunu içerisinde barındırır ve risk, çocuk oyunlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Riskli oyun, fiziksel yaralanma olasılığını içerebilecek heyecan verici oyunlardır. Nispeten yeni bir tanım olan riskli oyun hakkında uluslararası araştırmalar mevcuttur. Ancak Türkiye'de bu araştırmaların sınırlı olduğu gözlemlenmiştir. Bu araştırma; literatüre katkı sağlayabilmesi açısından ve 4-6 yaş çocuğu olan annelerin riskli oyuna izin verme düzeyleri ile çocukların sosyal becerileri arasındaki ilişkiyi inceleyebilmek açısından önemlidir. İstanbul'da yaşayan 4-6 yaş çocuğu olan 233 anne çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Riskli Oyunlara İzin Verme Ölçeği ve Erken Çocuklukta Sosyal Beceri Ölçeği veri toplamak amacıyla kullanılmıştır. Araştırmada ölçek formları ile elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programına araştırmacı tarafından işlenmiş ve analiz edilmiştir. İlişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; annelerin öğrenim düzeyleri arttıkça riskli oyunlara izin verme düzeylerinin de arttığı, annelerin riskli oyuna izin verme düzeylerinin çocukların cinsiyeti, ailedeki çocuk sayısı ve çocuğun ailedeki sırası ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Annelerin riskli oyuna izin verme düzeyleri ile çocukların sosyal becerileri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır ancak alt boyutlarda annelerin az riskli yükseklikte oyunlara izin verme düzeyi arttıkça çocukların kendini kontrol etme sosyal becerilerinin azaldığı, çocukların sosyal beceri düzeyleri arttıkça annelerin az riskli yükseklikteki oyunlara izin verme düzeyinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humans are beings inherently intertwined with play. Play, which is present in every stage of human life, is a crucial aspect in early childhood. In early childhood, children's games include elements of risk, and risk is an inseparable part of children's play. Risky play involves exciting games that may include the possibility of physical injury. There are international studies on risky play, a relatively new concept. However, it has been observed that such studies are limited in Turkey. This research is significant as it aims to contribute to the literature and examine the relationship between the levels of permission mothers with children aged 4-6 give for risky play and the social skills of their children. The study group consists of 233 mothers with children aged 4-6 living in Istanbul. The Risky Play Permission Scale and the Social Skills Scale in Early Childhood were used to collect data within the scope of the research. The data obtained from the scale forms were processed and analyzed by the researcher using the SPSS 26.0 package program. A relational screening model was used. According to the findings, it was concluded that as the education levels of mothers increased, their levels of permission for risky play also increased, and there was no significant relationship between mothers' levels of permission for risky play and the gender of the children, the number of children in the family, and the child's birth order in the family. It was also concluded that there was no significant relationship between mothers' levels of permission for risky play and the social skills of their children. However, in the sub-dimensions, it was found that as the mothers' levels of permission for low-risk height games increased, the children's self-control social skills decreased, and as the children's social skill levels increased, the mothers' levels of permission for low-risk height games decreased.