Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi'nde nivolumab tedavisi uygulanmış olan hastalarda akut böbrek hasarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 905091
  2. Yazar: ÜÇLER CAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İmmünoterapi, kanser tedavisinde kullanım alanı gittikçe genişleyen ve daha sık tercih edilen bir tedavi seçeneği olarak ön plana çıkmaktadır. Bu yeni tedavi yöntemi, immün sistemin aktivasyonunu artırarak malignitelere karşı savunmayı güçlendirmektedir. Ancak, immün sistemin bu şekilde aktive edilmesi bazı immün yan etkilerin ve toksisitelerin görülmesine de yol açabilmektedir. Bu çalışmada, bir tür ICPI olan nivolumab ile tedavi gören kanser hastalarında tedaviye bağlı olarak gelişen nefrotoksisiteyi incelemeyi amaçladık. Bu çalışmada, nivolumab ile tedavi gören kanser hastalarında ABH'nin görülme sıklığını, risk faktörlerini ve klinik sonuçlarını değerlendirdik. Bu amaçla, retrospektif olarak nivolumab ile tedavi edilen kanser hastalarının tıbbi kayıtları incelendi. ABH gelişen hastalarda; tedavi süreleri, kullanılan ilaç türleri, böbrek fonksiyonlarındaki değişiklikler, ekstrarenal yan etki gelişimi değerlendirildi. Çalışmaya 143 hasta alındı. Bu hastaların 116'sı kadın, 27'si erkekti. 23 hastada ABH gelişti. Hiçbir hastaya böbrek biyopsisi yapılarak ICPI ilişkili nefrotoksisite kanıtlanmamıştır. ABH gelişen hastaların %30.4'ünde KBH, %30.4'ünde exitus gelişmiş, %39.2'si iyileşmiştir. Başlangıç nötrofil/lenfosit oranı ve trombosit/lenfosit oranı yüksek olması ve eozinofil düşük olması ile nivolumab sonrası ABH gelişimi arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Nivolumab tedavisi sırasında NSAİD, PPİ veya antibiyotik kullanımının ABH gelişimi ile ilişkisi saptanmamıştır. Ekstrarenal yan etkiler, komorbid hastalıklar ve kanser türü ile ABH gelişimi arasında ilişki saptanmamıştır. ICPI'ler, kanser tedavisinde önemli bir yer tutmakla birlikte, nefrotoksisite gibi ciddi yan etkilere de yol açabilmektedir. Bu nedenle, nivolumab ile tedavi gören hastaların böbrek fonksiyonlarının yakından izlenmesi ve ABH durumunda hızlı müdahale edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, nivolumab ile tedavi edilen kanser hastalarında nefrotoksisitenin daha iyi anlaşılması ve yönetilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Immunotherapy is a treatment option that is being used more and more frequently in cancer treatment. This new treatment method strengthens the defense against malignancies by increasing the activation of the immune system. However, this activation of the immune system may also lead to some immune side effects and toxicities. In this study, we aimed to investigate treatment-related nephrotoxicity in cancer patients treated with nivolumab, a type of ICPI. In this study, we evaluated the incidence, risk factors and clinical outcomes of ABH in cancer patients treated with nivolumab. For this purpose, medical records of cancer patients treated with nivolumab were retrospectively reviewed. Duration of treatment, types of drugs used, changes in renal function, and development of extrarenal side effects were evaluated in patients with AKI. The study included 143 patients. Of these patients, 116 were female and 27 were male. 23 patients developed AKI. ICPI-related nephrotoxicity was not proven by performing renal biopsy in any patient. Of the patients who developed AKI, 30.4% developed CKD, 30.4% developed exitus, and 39.2% recovered. High baseline neutrophil/lymphocyte ratio and platelet/lymphocyte ratio and low baseline eosinophils were significantly associated with the development of AKI after nivolumab. The use of NSAIDs, PPIs or antibiotics during nivolumab treatment was not associated with the development of AKI. Extrarenal side effects, comorbid diseases and cancer type were not associated with the development of AKI. Although ICPIs play an important role in cancer treatment, they can also cause serious side effects such as nephrotoxicity. Therefore, close monitoring of renal function of patients treated with nivolumab and rapid intervention in case of AKI is of great importance. This study aims to contribute to a better understanding and management of nephrotoxicity in cancer patients treated with nivolumab.