Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde enfeksiyon nedeniyle hastaneye yatırılan pediatrik böbrek nakil alıcılarının klinik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical characteristics of pediatric kidney transplant recipients hospitalized for infection in Akdeniz University Medical Faculty Hospital
- Tez No: 793195
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOYUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Böbrek nakli, son dönem böbrek yetmezliği gelişen hastalarda altın standart kabul edilen bir renal replasman tedavisidir. Böbrek nakli hastalarında enfeksiyonlar hastane yatışlarının en sık nedenidir ve ayrıca en sık mortalite nedenlerinden biridir. Bu çalışmada; bölümümüzde takip edilen pediatrik böbrek nakli alıcılarının, izlem süresi boyunca enfeksiyon nedeniyle yapılan hastane yatışlarının klinik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. 01.01.2014-01.11.2022 tarihleri arasında takibi olan hastaların dosyaları, hastane elektronik veri sistemi üzerinden retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya 124'ü (%54,9) erkek, 102'si (%45,1) kız olmak üzere toplam 226 hasta alındı. Ortalama böbrek nakli yapılma yaşı 10,54±5,40 yıl, nakil sonrası median izlem süresi 5,47 yıl olarak hesaplandı. İzlem süresinde 226 hastanın 627 kez hastane yatışı olduğu, bu yatışların 432'sinin (%68,9) enfeksiyon nedeniyle olduğu tespit edildi. Enfeksiyon nedeniyle yatışı olan 139 hastanın 57'sinde (%41,0) bir kez, 33'ünde (%23,7) iki kez enfeksiyon nedeniyle hastane yatışı varken, 49'unda (%35,2) ise üç veya daha üzeri yatış sayısı mevcuttu. Enfeksiyon nedeniyle yatışı olan hastaların nakil anındaki ortalama yaşının enfeksiyon tanısı ile yatışı olmayanlara göre daha küçük olduğu gözlendi (9,67±5,50 yıl ve 12,00±4,92 yıl, p=0,002). En sık yatış nedenleri sırasıyla 205 (%47,5) yatış ile üriner sistem enfeksiyonu (İYE), 118 (%27,3) yatış ile solunum sistemi enfeksiyonları ve 48 (%11,1) yatış ile gastrointestinal sistem enfeksiyonları idi. İYE tanılı yatışlar için risk faktörleri, kız cinsiyet (OR=2,0), post-transplant ilk 6 ay (OR: 4,2), nörojen mesane (OR: 6,4), post-transplant VUR varlığı (OR: 15,3), ve JJ stent varlığı (OR: 5,0) olarak belirlendi. İYE tanılı hastalarda en sık saptanan ajanlar E.coli (%43,7) ve Klebsiella (%32,3) idi; bakteryel direnç oranı %45,2 idi. Santral venöz katater varlığı bakteriyemi için anlamlı risk faktörü olarak saptandı (OR=8,3). İzlemde exitus olan 7 olgudan 6'sının eksitus nedeni enfeksiyonlar idi. Mortalite için risk faktörleri santral venöz katater varlığı (Or=16,0), bakteriyemi (OR=20,8), pnömoni (OR=9,9) ve yoğun bakım gereksinimi (OR: 350) saptandı. Enfeksiyonlar, özellikle bakteryel enfeksiyonlar, pediatrik böbrek nakli alıcılarında hem en sık hastaneye yatış hem de en önemli mortalite nedenidir.
Özet (Çeviri)
Kidney transplantation is a renal replacement therapy that is considered the gold standard in patients with end-stage renal disease. Infections are the most common cause of hospitalization in kidney transplant patients and also one of the most common causes of mortality. The aim of this study was to examine the clinical features of hospitalizations due to infections of pediatric kidney transplant recipients. The files of the patients who were followed up between 01.01.2014 and 01.11.2022 were reviewed retrospectively through the hospital electronic data system. A total of 226 patients, 124 (%54,9) male and 102 (%45,1) female, were included in the study. The mean age at kidney transplantation was 10.54±5.40 years, and the median follow-up period after transplantation was calculated as 5.47 years. During the follow-up period, it was determined that 226 patients were hospitalized 627 times, and 432 (68,9%) of these hospitalizations were due to infection. Of 139 patients hospitalized due to infection, 57 (%41,0) were hospitalized once, 33 (%23,7) were hospitalized twice, while 49 (%35,2) had three or more hospitalizations. It was observed that the mean age of the patients hospitalized due to infection was younger than those who were not hospitalized with infection (9,67±5,50 years vs 12,00±4,92 years, p=0,002). The most common causes of hospitalization were urinary system infections (UTI) with 205 (%47,5) hospitalizations, respiratory system infections with 118 (%27,3) admissions, and gastrointestinal system infections with 48 (%11,1) admissions. Risk factors for hospitalizations due to UTI were female gender (OR=2,0), post-transplant first 6 months (OR:4,2), neurogenic bladder (OR:6,4), presence of post-transplant VUR (OR:15,3), and the presence of a JJ stent (OR:5,0). The most common agents detected in patients with UTI were E.coli (%43,7) and Klebsiella (%32,3); bacterial resistance rate was %45,2. The presence of a central venous catheter was found to be a significant risk factor for bacteremia (OR=8,3). At follow-up, 7 patients died, 6 of whom were died due to infections. The risk factors for mortality were the presence of a central venous catheter (OR=16,0), bacteremia (OR=20,8), pneumonia (OR=9,9), and the need for intensive care (OR: 350). In our study, infections, especially bacterial infections, were both the most frequent cause of hospitalizations and the most important cause of mortality in pediatric kidney transplant recipients.