Enhancing immersion and gameplay consistency in open world games through emergent systems
Açık dünya oyunlarında birbirleriyle çalışan sistemler aracılığıyla immersiyon ve oyun deneyiminin tutarlılığını artırma
- Tez No: 905090
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez,“Red Dead Redemption 2”ve“Minecraft”gibi popüler örnekler üzerinde odaklanarak açık dünya oyunlarının temel sorununu ele almaya yöneliktir. Çalışma, bu oyunlarda tutarsızlıkları, beklenmeyen davranışları, oyun sistemleri arasındaki mantıksız etkileşimleri ve NPC davranışlarındaki kusurları inceleyecektir. Bu eksiklikleri analiz ederek, oyuncu deneyiminin sürükleyiciliği ve oynananış tutarlılığını artırmak için geliştirmeler önerilecektir. Ayrıca, tez, açık dünya oyun tasarımının temeli olarak birbiriyle çalışan sistemler kavramını inceleyerek, bireysel nesneleri ve oyun kurallarını kodlamaktan ziyade etkileşimli ve dinamik oyun dünyaları oluşturmayı hedefleyen bir geçişin savunusunu yapacaktır. Araştırma ayrıca, oyuncu deneyimini geliştirmek için sentezlenmiş konuşma ve öğrenme yapay zeka gibi yeni gelişen araçların entegrasyonunun potansiyelini sorgulayacaktır. Son olarak, bu çalışma, açık dünya oyunlarının sıfırdan yaratılmasına dair iç görüler sunmayı amaçlayarak, açık dünya oyun deneyimi ve türü geliştirmek için pratik yöntemler önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to address the fundamental problem of open world games, focusing on popular examples like“Red Dead Redemption 2”and“Minecraft.”The study will examine inconsistencies, unexpected behaviors, illogical interactions between game systems, and flaws in NPC behavior within these games. By analyzing these shortcomings, the research will propose improvements to enhance player immersion and gameplay consistency. Additionally, the thesis will explore the concept of emergent systems as a foundation for open world game design, advocating for a shift from coding individual objects and game rules towards creating interactive and dynamic game worlds. The research will also highlight the potential integration of newly developing tools, such as synthesized speech and learning AI, to enhance the player experience. By the end, this study aims to provide insights into the creation of open world games from scratch, emphasizing the importance of emergent gameplay and suggesting practical methods for improving the genre.