Gömülü 3. molar cerrahisinde bukal biyoadezif naproksen sodyum tabletin postoperatif komplikasyonlar üzerine etkisinin konvansiyonel tablet ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
In vivo evaluation of a bioadhesive bucal tablet formulation of naproxen sodium in post-operative complications of impacted third molars
  1. Tez No: 90510
  2. Yazar: DİLEK EMEK ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
-70- ÖZET Gömülü mandibular M3 dişlerin cerrahisi ağrı, ödem ve trismus gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu çalışmada, gömülü alt M3 dişlerin cerrahisinden sonra oluşan ağrı, ödem ve trismusun tedavisinde, geliştirilen bukal biyoadezif naproksen sodyum tabletin etkilerinin konvansiyonel naproksen sodyum tablet ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Operasyondan sonra topikal olarak uygulanan bukal biyoadezif tabletin GI kanalda enzimatik parçalanması engellenerek, hepatik ilk geçiş etkisi ortadan kalkmaktadır. Çalışma grubuna, çift taraflı, simetrik gömülü alt M3 dişleri olan, 19-24 yaşlar arasında 20 birey dahil edilmiştir. İlk operasyondan sonra, günde iki kez 5 gün süre ile 275mg konvansiyonel naproksen sodyum, ikinci operasyondan sonra 3 gün süre ile günde bir kez 275mg naproksen sodyum içeren bukal biyoadezif tablet hastaya uygulanmıştır. VAS yöntemi ile ağrı, boley pergeli ile interinsizal mesafenin ölçülmesi ile trismus, posteroanterior kafa grafileri ile ödem değerlendirilmesi yapılmıştır. Biyoadezif tabletin bukal mukozada oluşturduğu iritasyon fotoğraf ve görsel olarak belirlenerek, elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucu, gömülü alt M3 dişlerin cerrahisinden sonra oluşan ödem ve trismusun tedavisinde uygulama süresi ve dozajı azaltılmış olan, bukal biyoadezif tablet ve konvansiyonel tablet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Ağrının değerlendirildiği 3. saatte, konvansiyonel tablet bukal biyoadezif tablete göre daha üstün bulunmasına T.C YÜKSEKÖĞRETİM KURÜLü-71- rağmen (p0.05). Bukal biyoadezif naproksen sodyum tabletin mukozada oluşturduğu iritasyonun tablet çıkanldıktan 24 saat sonra iyileştiği gözlenmiştir. Uygulama süresi ve dozunun azaltılmasına rağmen, bukal biyoadezif naproksen sodyum tablet ile gömülü M3 dişlerin cerrahisinden sonra oluşan ağrı, ödem ve trismusun tedavisinde konvansiyonel tabletin etkilerine benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar, gömülü M3 dişlerin cerrahi operasyonlarından sonra oluşan komplikasyonlann tedavisinde özellikle GI problemi, yutma güçlüğü olan bireylerde bukal biyoadezif naproksen sodyum tabletin etkili ve güvenilir bir formülasyon olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-72- SUMMARY Oral surgical procedures have some complications such as pain, edema and trismus.The aim of the present study was to evaluate the effects of the conventional naproxen sodium tablet and the buccal bioadhesive tablet formulation on pain, edema and trismus as a NSAI drugs after the removal of the mandibular third molars. Twenty volunteers, twelve females and eight males, aged between 19 to 24 years participated in the study. The bilateral and symmetrically impacted third molars were chosen and the position of the teeth was similar in all patients in regard to standardization. One hour following the first operation, patient were prescribed with conventional naproxen sodium tablet (Apranax® 275 mg tablet, Abdi mrahim) twice a day fo 5 days. Second operations were performed after 15 days. One hour following the second operation, buccal biyoadhesive naproxen sodium tablet was applied for 3h/day for 5 days. The evaluation of the values were conducted by using VAS for pain during the 8th hour. On subsequent 4 days, pain recording was done in the mornings and evenings. Postoperative edema was measured using posteroanterior radiograpshs before operation on day 2 and day 5 after operations. Trismus was evaluated boley compass. Mount opening was recorded by measuring the distance between maxillary and mandibular right central incisors before operation and 1, 2, 3 and 5 days. Mucosal irritation at the buccal site facing buccal adhesive tablet, which was applied on the molar region was observed with naked eyes and light microscopy pictures were taken. The tablets were removed-73- by loosening them with air-spray. Statistical analysis of the variables were done using paired-t test. No bleeding problem, alveolitis, infections or any other side effect that may result to stop the treatment was seen. No statistical differences were observed on trismus and edema between the conventional naproxen sodium tablet and buccal bioadhesive naproxen sodium tablet after mandibular third molar surgery. In the 3h after aplication, effect on pain was significantly higher with conventional tablet when compared to that of bioadhesive tablet whereas in the following period up to 4 days similar effect was observed. Irritation was observed rigtafter removal of the tablet however, the tissue recovered 24h after removal. The way of the removing the tablet was also found to be important in regard to irritation occurence. The developed formulation for naproxen sodium can be suggested as a promising topical delivery system for tratment of postoperative complications of impacted third molars avoiding gastrointestinal irritation as well which is confronted with conventional administration