Erzurum ili hayvan barınağında yaşayan köpeklerde Canine distemper Virüs enfeksiyonunun prevalansı ve risk faktörleri
Prevalence and risk factors of Canine distemper Virus infection in dogs living in the animal shelter of Erzurum province
- Tez No: 905117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERGİS ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı tüm dünyada köpeklerde yaygın olarak görülen distemper hastalığının Erzurum ili hayvan barınağında bulunan köpeklerdeki prevalansı ve hastalığa neden olan risk faktörlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmanın materyalini Erzurum Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde bulunan aşısız, farklı yaş ve cinsiyetteki 119 köpek (74 dişi, 45 erkek) oluşturdu. Hayvanların klinik belirtileri kaydedildikten sonra kan örneği, nazal, oküler ve rektal sürüntü örnekleri alındı ve bu örneklerde RT-PCR ile canine distemper virüs (CDV) araştırıldı. Köpeklerden alınan konjuktival, nazal, rektal sürüntü ve kan örneklerinin RT-PCR ile analizi sonucu 119 köpekten 18'i (%15.1) CDV pozitif olarak bulunmuştur. Toplam 74 dişi köpekten 13'ü (%17.6), 45 erkek köpekten ise 5'i (%11.1) CDV pozitif olup, gençlik hastalığı prevalansının cinsiyete bağlı olmadığı bulunmuştur (p=0.434). 1 yaşından küçük 51 köpeğin 10'u (%19.6), 1 yaşından büyük 68 köpeğin ise 8'i (%11.8) CDV pozitif bulunmuştur (p=0.303). Klinik belirtilere bakıldığında göz akıntısı ve çapaklanma görülen köpeklerin %27.9'u (p=0.006) ile öksürük görülen köpeklerin %31'i (p=0.014) CDV yönünden pozitif olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Erzurum ilinde yaşayan köpeklerde distemper virüsü ve gençlik hastalığı yaygın gözlenmekte olup, hastalığın önlenmesi için yeterli düzeyde aşılama ile sterilizasyon ve dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması ve hasta hayvanların sağlıklı olanlardan ayrılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the prevalence of distemper disease, which is common in dogs all over the world, in dogs in Erzurum province animal shelter and the risk factors causing the disease. The material of this study consisted of 119 unvaccinated dogs (74 females, 45 males) of different ages and sexes in Erzurum Metropolitan Municipality Animal Care and Rehabilitation Center. After the clinical signs of the animals were recorded, blood samples, nasal, ocular and rectal swabs were taken and canine distemper virus (CDV) was investigated by RT-PCR. Analysis of conjunctival, nasal, rectal swab, and blood samples from the dogs by RT-PCR revealed that 18 out of 119 dogs (15.1%) were CDV positive. Among a total of 74 female dogs, 13 (17.6%) were CDV positive, while 5 out of 45 male dogs (11.1%) tested positive, showing that the prevalence of canine distemper was not associated with gender (p=0.434). Of the 51 dogs under 1 year of age, 10 (19.6%) were CDV positive, whereas 8 (11.8%) of the 68 dogs over 1 year of age tested positive (p=0.303). In terms of clinical signs, 27.9% of dogs with eye discharge and crusting (p=0.006) and 31% of dogs with a cough (p=0.014) were CDV positive, which was statistically significant. Canine distemper virus and distemper disease are commonly observed among dogs in Erzurum province. To prevent the disease, it is recommended to implement adequate vaccination, sterilization, and disinfection procedures, and to separate infected animals from healthy ones.