Mişon Ventura'nın hukuk telakkisinin Türk hukuk felsefesi literatürüne katkısı
Contribution of Mişon Ventura's legal understanding to literature of Turkish legal philosophy
  1. Tez No: 905156
  2. Yazar: MEHMET EMİR BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çalışmamızda, hukuk reformu dönemindeki çalışmaları ile ön plana çıkan Mişon Ventura'nın hukuk telakkisi incelenerek Türk hukuk felsefesi yazını içerisindeki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda Ventura'nın belirli bir hukuk felsefesi yaklaşımına dâhil edilmesindeki zorluk tespit edilerek onun telakkisindeki farklılaşan noktaları açığa çıkarmaya gayret edilmiştir. Ventura'nın hayatı ve eserleri ele alındıktan sonra Türk hukuk felsefesi yazınındaki ikinci ders kitabı olan“Felsefe-i Hukuk”başlıklı eseri ayrıca incelenmiş ve diğer eserleri ile karşılaştırıldığında hukuka dair farklı iki perspektifin söz konusu olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamızda Ventura'nın, eserlerinde tespit edilen bu çelişkili kavrayışlardan hangisini temel aldığı araştırılmış daha sonra Ventura'nın hukuk telakkisi değerlendirilmiş ve hukuk felsefesi yazınındaki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the legal understanding of Mişon Ventura, who came to the forefront with his works during the legal reform period, was examined and his place in the Turkish legal philosophy literature was tried to be determined. In this context, the difficulty in incorporating Ventura into a certain legal philosophy approach has been identified and an effort has been made to reveal the differing points in his view. After considering Ventura's life and works, his work titled“Felsefe-i Hukuk”, which is the second course book in Turkish legal philosophy, was also examined and compared with his other works, it was determined that there are two different perspectives on law. In our study, it was researched which of these contradictory conceptions found in Ventura's works was based on, and then Ventura's legal understanding was evaluated and its place in the literature of legal philosophy was tried to be determined.