Second language articulations of native Turkish speakers learning English as a foreign language in the 14-19 age group: Shared and distinct features
14-19 yaş grubu yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türkçe anadili konuşucularının ikinci dil sesletimleri: Ortaklıklar ve ayrımlar
- Tez No: 905155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KURTOĞLU ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Aksanlılık,“söz konusu dilin yerel çeşitliliği ile ikinci dil konuşucusunun konuşma üretimi arasındaki farkın derecesi”olarak betimlenmektedir ve bir dinleyicinin, anadili konuşucusu normundan farklı olan ikinci dildeki konuşmayı ne ölçüde yargıladığını anlatır. Bu çalışmanın amacı, 14-19 yaş arası Türkçe anadil konuşucu ve İngilizce L2 (ikinci dil) (İng. Language 2) öğrenicilerinin ana dillerinde ve hedef dilde yer alan ünlüleri sesletimlerini“ünlü özellikleri”(İng. vowel features) ve“ünlü niteliği”(İng. vowel quality) açısından incelemek ve“Uygunluk Kuramı”(İng. Optimality Theory) (Prince ve Smolensky, 2004) bağlamında değerlendirmektir. Uygunluk Kuramı, algısal ve üretimsel süreçte L2 ses sistemi üzerinde anadil etkisinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte, katılımcıların performans değerlerinin ölçülerek, sözü edilen söyleyiş farklılıklarının spektrografik analizler ve sayısal değerler üzerinden, ünlü özelliği ve niteliği bağlamında anadile yakınlık ve uzaklık durumlarının ortaya konması hedeflenmiştir. Bu derece farklılıklarının, hangi ünlülerde belirginleştiğini saptamanın, araştırmanın dayandığı varsayımları test etmeyi ve araştırma sorularına cevap bulmayı sağlaması beklenmektedir. Katılımcılar Kahramanmaraş il merkezinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde öğrenim gören, Türkçe anadil konuşucusu, İngilizce L2 öğrenicisi, 14-19 yaş grubu 20 öğrencidir. Katılımcılara“en küçük çift”ler (İng. minimal pair) şeklinde belirlenmiş sözcükleri içeren ve karışık bir şekilde sıralanmış 56 Türkçe, 132 İngilizce tümceyi sesli bir şekilde okumaları istenmiş, sesletimler kaydedilmiştir. Katılımcılardan elde edilen ses kayıtları Praat (Boersma & Weenink, 2020) kullanılarak çözümlenmiştir. Ünlülerin bölümlemesi yapıldıktan sonra, ortalama F1 ve F2 değerleri hesaplanmış, dağılımlar ve haritalar nicel yöntemle RStudio (RStudio Team, 2019) kullanılarak, phonR (McCloy, 2016) yardımıyla oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Accentedness is described as“a rating of the degree of difference between an L2 speaker's productions and the local variety of the language in question”and describes the extent to which a listener judges second language speech that differs from the native speaker norm. The aim of this study is to examine the vowels of Turkish native speakers and English L2 learners between the ages of 14-19, in their native language (L1) and in the target language, in terms of“vowel features”and“vowel quality”to evaluate it in the context of Optimality Theory (Prince & Smolensky, 2004). Optimality Theory contributes to the understanding of the L1 effect on the L2 sound system in the perceptual and generative process. In addition, by measuring the performance values of the participants, it is aimed to reveal the proximities and distances to the native language in the context of vowel features and vowel quality, through spectrographic analyses and numerical data. It is expected that determining in which vowels these degree differences are evident will enable to test the hypotheses on which the research is based and to find answers to the research questions. Participants are 20 students in the 14-19 age group, who are Turkish native speakers and English L2 learners, studying at secondary schools bound to the Ministry of National Education in Kahramanmaraş city centre. Participants were asked to read aloud 56 Turkish and 132 English sentences containing words designated as“minimal pairs”and arranged in a mixed order, and the pronunciations were recorded. Audio recordings obtained from the participants were analysed using Praat (Boersma & Weenink, 2020). After segmentation of vowels, average F1 and F2 values were calculated, distributions and maps were created with the help of phonR (McCloy, 2016) using quantitative method using RStudio (RStudio Team, 2019).