Oyuncu ekipmanı markalarının dijital oyun yayıncıları ile sponsorluk ilişkisi: Logıtech G üzerine bir inceleme
The sponsorship relationship between gaming equipment brands and digital gaming streamers: An in-depth analysis of Logitech G
  1. Tez No: 905183
  2. Yazar: TUĞBA ALTUN ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL ÖNAY DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Yönetimi Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle dijital oyun dünyasında büyük bir dönüşüm yaşanmış ve bu dönüşüm hem oyuncuların hem de markaların oyun ekosistemindeki rollerini yeniden tanımlamıştır. Geleneksel oyunlar yerini dijital platformlarda oynanan oyunlara bırakırken, oyun dünyasının ekonomik ve toplumsal değeri hızla artmıştır. Bu gelişmeler sonucunda, oyuncu ekipmanı markaları ile dijital oyun yayıncıları arasındaki sponsorluk ilişkileri giderek daha stratejik hale gelmiştir. Özellikle, Logitech G gibi önde gelen markalar, dijital oyun yayıncılarıyla olan iş birlikleri sayesinde geniş kitlelere ulaşmakta ve markalarının bilinirliğini artırmaktadır. Araştırmada, oyuncu ekipmanı markalarının dijital oyun yayıncılarıyla olan sponsorluk ilişkileri, durum analizi yöntemiyle incelenmiş ve nitel bir araştırma modeli kullanılmıştır. Bu model kapsamında 2 marka temsilcisi, 6 dijital oyun yayıncısı ve 12 izleyiciyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucunda, sponsorlukların oyun yayıncılarının profesyonelleşmesine ve markaların hedef kitleleriyle daha derin bir bağ kurmasına katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Sponsorlu içeriklerin etkisi, özellikle doğal ve samimi bir şekilde sunulduğunda daha belirgin hale gelmektedir. İzleyiciler, güvenilir ve sevdikleri yayıncıların sponsorlu içeriklerine daha fazla ilgi göstermekte, bu da markaların görünürlüğünü artırmaktadır. İzleyicilerin sponsorluklara olumlu yaklaşımı, markalar ve yayıncılar için büyük bir fırsat sunmakla birlikte, aşırı ticari bir dil kullanıldığında bu olumlu yaklaşımın tersine dönebildiği görülmektedir. Dolayısıyla, izleyiciyle kurulan samimi ilişki hem markaların hem de yayıncıların itibarını koruma açısından büyük bir öneme sahiptir. Araştırmanın bulguları, ayrıca, sponsorluk ilişkilerinin sadece ekonomik kazanç sağlamakla kalmayıp, markaların izleyici kitlesiyle duygusal bir bağ kurmasına da olanak tanıdığını göstermektedir. Sponsorlu içeriklerin başarısında, izleyici etkileşimi ve güven gibi unsurlar kritik bir rol oynamaktadır. İzleyiciler, sevdikleri yayıncıların önerilerine güvendiğinde, bu durum markalara olan ilgiyi artırmakta ve uzun vadeli müşteri bağlılığı oluşturmada etkili olmaktadır. Sonuç olarak, dijital oyun dünyasında sponsorluklar hem markalar hem de oyun yayıncıları için büyük bir fırsat sunmaktadır. Logitech G örneği, bu iş birliğinin her iki taraf için de nasıl değer kattığını ve sektördeki diğer markalar için bir model oluşturduğunu göstermektedir. Gelecekte, markaların izleyici odaklı ve yaratıcı sponsorluk stratejileri geliştirmesi, dijital oyun dünyasındaki etkilerini artırmaları açısından kritik bir önem taşımaktadır. Dijital oyun sektörü büyümeye devam ettikçe, sponsorluk ilişkileri de bu sektörün ayrılmaz bir parçası haline gelecektir.
Özet (Çeviri)
As technology has advanced, the digital gaming world has experienced a profound transformation, reshaping the roles of both players and brands within the gaming ecosystem. As traditional games have shifted to digital platforms, the gaming industry's economic and social value has rapidly increased. Consequently, sponsorship relationships between gaming equipment brands and digital game streamers have become more strategic. Leading brands such as Logitech G have capitalized on collaborations with digital game streamers to reach broader audiences and enhance brand recognition. This research examines the sponsorship relationships between gaming equipment brands and digital game streamers through a case study method, utilizing a qualitative research model. Semi-structured interviews were conducted with 2 brand representatives, 6 digital game streamers, and 12 viewers. The findings revealed that sponsorships contribute to the professionalization of streamers and help brands establish a deeper connection with their target audience. The impact of sponsored content becomes more pronounced when presented naturally and authentically. Viewers tend to show greater interest in sponsored content delivered by trustworthy and beloved streamers, which in turn increases brand visibility. Although viewers generally have a positive attitude toward sponsorships, the excessive use of commercial language can reverse this positive perception. Therefore, maintaining an authentic relationship with the audience is crucial for protecting the reputation of both brands and streamers. The findings also demonstrate that sponsorship relationships not only provide economic benefits but also enable brands to build an emotional connection with their audience. Elements such as viewer engagement and trust play a critical role in the success of sponsored content. When viewers trust the recommendations of their favorite streamers, it enhances brand interest and fosters long-term customer loyalty. In conclusion, sponsorships present a significant opportunity for both brands and game streamers in the digital gaming world. The Logitech G case illustrates how this collaboration adds value to both parties and serves as a model for other brands in the industry. In the future, it will be crucial for brands to develop audience-centric and creative sponsorship strategies to enhance their impact within the digital gaming world. As the digital gaming sector grows, sponsorship relationships will become an integral part of this industry.