1-6 yaş arası çocuklarda tüp takılmadan hemen önce ve hemen sonra abr testi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of abr test results just before and just after tube insertion in children aged 1-6
  1. Tez No: 905182
  2. Yazar: EDA NUR KAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET ŞİMŞEK KAMAN, Eda Nur. 1-6 Yaş Arası Çocuklarda Tüp Takılmadan Hemen Önce ve Hemen Sonra Abr Testi Sonuçlarının Karşılaştırılması, Yüksek Lisans Tezi, Nevşehir, 2024. Otitis media çocukluk çağı hastalıkları arasında üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen ikinci hastalıktır. Otitis mediası olan çocukların problemlerini önleme veya azaltmada kullanılan yöntemlerden biri de ventilasyon tüpleridir. Takılan ventilasyon tüpü kulak zarında perforasyona neden olacağı için işitme eşiğini ameliyat öncesine göre azaltma ihtimali vardır. Çalışmada değerlendirilen çocukların yaşları küçük olduğundan dolayı işitme eşiği tespiti için odyoloji test bataryasında objektif ve güvenilir test olan ABR testi kullanılmıştır. Ameliyat öncesi ve hemen sonrası yapılan işitme testi ile ventilasyon tüpünün işitmeye olan etkisi incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 1 ila 6 yaş arasında olan cinsiyet ayrımı yapılmadan EOM tanısı almış 30 çocuk katılmış, 54 kulak değerlendirilmiştir. Çocukların EOM tanısının ortak olması amacıyla timpanometri testi yapılmış, sonucu TipB olan çocuklar çalışmaya dahil edilmiştir. ABR testi hastalara ventilasyon tüpü takılan seansta genel anestezi altında hem ameliyat öncesi hem de ameliyat sonrası uygulanmıştır. ABR testinde 70, 40 dB nHL uyaran şiddet seviyeleri latans ve amplitüd değerleri ile eşik seviyesi ve eşik seviyesi latans değerleri ele alınmış, ameliyat öncesi/ sonrası karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgularda 70 dB nHL'de sağ ve sol kulakta ameliyat sonrasında öncesine göre latans parametresinde uzama gözlendi (sol kulak: Z=-4,35; p=0,003, sağ kulak: Z=-3,246; p=0,001).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ŞİMŞEK KAMAN, Eda Nur. Comparison of ABR Test Results Just Before and Just After Tube Insertion in Children Aged 1-6, Master's Thesis, Nevşehir, 2024. OME is a childhood disease. A ventilation tube is used for the treatment of children diagnosed with OME. Since the installed VT will cause perforation in the eardrum, there is a possibility that the hearing threshold will decrease compared to before the surgery. Since the children evaluated in the study were young, the ABR test, which is an objective and reliable test, was used to determine the hearing threshold. The effect of the ventilation tube on hearing was examined with the hearing test performed before and immediately after the surgery. 30 children diagnosed with OME participated in the study and 54 ears were evaluated. Children with TypeB as a result of tympanometry were included in the study. ABR test was performed under general anesthesia during the session in which a ventilation tube was inserted into the patients. Comparisons were made between 70 and 40 dB stimulus intensity levels, latency and amplitude values, and threshold level and threshold level latency values before and after surgery. In the study, a 70 dB prolongation of the latency parameter was observed in the right and left ears after surgery compared to before (left: p=0.003, right: p=0.001).