Tasavvufî düşüncede iffet kavramı ve ilişkili olduğu bazı kavramlar
The concept of chastity in sufi thought and some concepts related to it
- Tez No: 905187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYİD GECİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tasavvuf, İslam dininin mistik ve içsel yönlerine odaklanan bir öğretidir. İffet kavramı da bu öğretinin önemli bir parçasıdır. İffet, genellikle şehevî arzuların kontrol altında tutulması ve nu arzuların, ahlakî sınırlar içinde kalması anlamında kullanılır. Tasavvuf'ta ise iffet, kişinin nefsinin isteklerine karşı koyması, arzularını denetlemesi ve ahlak3i sınırlar içinde kalması anlamında daha geniş bir anlam taşır. İffet, kişinin ruhanî hayatını korumasına, nefsini arzulardan arındırmasına ve Allah'a yaklaşmasına yardımcı olur. iffet, helal olan şeylere meyletmek, haram olan şeylerden uzaklaşmak, yoksulun malına el uzatmamak, dilenmekten kaçınmak ve cinsel baskılara karşı kendini muhafaza etmek demektir. Bu çalışmada iffet kavramı ve iffet kavramının diğer tasavvufî kavramlarla ilişkisi ele alındı. Böylece iffet kavramının tasavvuf ilmindeki önemi ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Sufism is a teaching that focuses on the mystical and inner aspects of the Islamic religion. The concept of chastity is also an important part of this teaching. Chastity is generally used to mean keeping lustful desires under control and keeping these desires within moral limits. In Sufism, chastity has a broader meaning in terms of resisting the desires of one's soul, controlling one's desires and remaining within moral limits. Chastity helps a person protect his spiritual life, purify his soul from desires and get closer to God. Chastity means leaning towards things that are halal, staying away from things that are forbidden, not confiscating the property of the poor, avoiding begging, and protecting oneself against sexual pressures. In this study, the concept of chastity and its relationship with other Sufi concepts were discussed. Thus, the importance of the concept of chastity in the science of Sufism will be revealed.