Necil Kâzım Akses'in Altıncı Senfoni'sinin çözümlemesi ile orkestra için 'görünmez olanın imgesi'
An analysis of Necil Kâzim Akses's Sixth Symphony and 'the image of that which is invisible' for orchestra
  1. Tez No: 905191
  2. Yazar: ŞÜKRÜ EGE GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZKAN MANAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Necil Kâzım Akses'in Altıncı Senfoni'si bestecinin ölümü sebebiyle tamamlanamamıştır. Besteci hakkında yazılmış çizilmiş hemen her metinde Altıncı Senfoni salt dramatik bir gündem olarak yer almıştır. Müzisyenler ve orkestra şefleri de bu yazılanlar ile yetinmiş, yapıtın aslı astarını merak etmemişlerdir. Çağdaş Türk müziği literatürünün en önemli ustalarından biri olan Necil Kâzım Akses'in (ve bütün bestecilerimizin) yapıtlarının bir arşivde tasnif edilip her birinin detaylıca incelenmesi gerekmektedir, ki sürprizler hüzün değil şevk yaratsın. Bu çalışmada yazılmışların peşinde koşmadan, yapıt ve bağlam izleğinde çözümlemelerle ne büyük kazançlar elde edilebileceği gösterilmek istenmiştir. Dileğim, Necil Kâzım Akses'in Altıncı Senfoni'sinin bu çalışmanın ardından bir mit olmaktan kurtulup, konser programlarında hakettiği yeri almasıdır.
Özet (Çeviri)
Necil Kâzım Akses's Sixth Symphony remained unfinished due to the composer's passing away. In nearly every text written about Akses, the Sixth Symphony has been mentioned solely as a dramatic anecdote. Musicians and conductors have been content with what has been written about it and have not delved deeper into the work's essence. It is essential to archive and thoroughly examine the works of Necil Kâzım Akses-one of the most significant figures in Turkish classical music literature- as well as those of all our composers, so that surprises may bring excitement rather than sorrow. This study aims to demonstrate the substantial gains that can be achieved by analyzing the work and its context, without merely chasing what has already been written. My hope is that, after this study, Necil Kâzım Akses's Sixth Symphony will emerge from its mythical status and take its rightful place in concert programs.