Giovanni Bottesini'nin Gran Duo Concertant adlı eserinin incelenmesi
Analysis of Giovanni Bottesini's Gran Duo Concertant
- Tez No: 905190
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, yarattığı virtüözik eserler ile kontrbasın solo bir enstrüman olarak yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlayan Giovanni Bottesini'nin Gran Duo Concertant'ının yerli ve yabancı kaynaklardan faydalanarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan inceleme, analiz ve önerilerin bu eseri seslendirmeyi hedefleyen icracıların yoluna ışık tutması hedeflenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Bottesini'nin hayatı, yaşamında yer alan olaylar ve etkenler romantik dönem çatısı altında ayrıntılı bir biçimde incelenmiş, Gran Duo Concertante'ın bestelenme süreci ve icrasında yer alan önemli isimler detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde eserin müzikal analizi dönemin hakim sanat akımı üzerinden detaylı bir şekilde yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde eserde fazlası ile teknik ve müzikal zorluk barındıran pasajların, çalışırken icracıya kolaylık sağlayabilmesi açısından egzersiz önerilerine, alternatif yay ve parmak kullanımlarına yer verilip, eserin öneminden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze Giovanni Bottesini's Gran Duo Concertante, which has led to the widespread use of the double bass as a solo instrument with the virtuosic works he created, by utilizing local and foreign sources. It is aimed that the examination, analysis and suggestions made will shed light on the path of the performers who aim to perform this work. In the first part of the study, Bottesini's life, the events and factors in his life were analyzed in detail, the composition process of Gran Duo Concertante and the important names involved in its performance were explained. In the second part of the study, the musical analysis of the work was made in detail through the dominant artistic movement of the period. In the third part of the study, exercise suggestions, alternative bowing and fingerings, and the importance of the work are mentioned in order to facilitate the performer in the study of the passages that contain more technical and musical difficulties in the work.