Tiyatroda temel güldürü tekniklerinin Moliere komedyalarında işleniş biçimleri üzerine dramaturgik bir inceleme
The Manipulative styles of the basic comedy tecnics of drama in Moliere's comedies: A Dramaturgic study
- Tez No: 72901
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET İnsanlığımızı algılamak gülmekle başlar. İnsanın varolma serüveninde güldürü, insanlığın onaylanması adına atılan en önemli adımlardan biridir. Günümüze değin gayrıciddi olarak algılanan güldürü, her şeye karşın gelişmeye devam etmiş ve 2500 yıldır ayakta kalan tek dramatik tür olmuştur. İnsan haklarını tehdit eden, doğaya aykırı olan, mantığa ters düşen, uyum ve düzeni bozan her türlü bireysel ya da toplumsal davranış komedyanın malzemesi olur ve gülme yolu ile cezalandırıhr.Bu açıdan bakıldığında gülme eyleminin ve güldürünün, insanı iyileştiren, güçlendiren, yenileyen işlevlerine tanık oluruz. Çağlar boyunca varlığını sürdüren güldürüyü, insanın yaratma eylemi olarak, kuramcıların ve araştırmacıların, gülme ve güldürünün işlevsel çözümlemelerine ilişkin yorumlarını dikkate alarak değerlendirdiğimizde, komedyanın toplumsal boyutu gündeme gelir. Komedya yaşama arzusunu kutsar. Dünyanın en büyük komedya yazarı Moliere, oyunlarıyla insanlığı geliştiren bilgeliğin yorumcusu olmuştur. Moliere'in yapıtlarında temel davranış sağduyudur. Moliere dünyamızdaki kötülükleri, aşırılıktan düşünce komiğini kullanarak göstermiştir. Moliere, oyunlarında dolanü,ironi, saçma, taşlama, karakter, yineleme gibi birçok güldürü öğesini harmanlayarak kullanmış ve bu yolla gülünce ulaşmıştır. Bu büyük, usta yazarın daha iyi anlaşılabilmesi için komedya tarihi ve XVII. yüzyıl Fransız yaşamı aktarılmış; Moliere'in güldürü öğelerini nasıl kullandığı seçilen örnek sahnelerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Percieving our humanity begins with laughing. Comedy is one of the most significant milestones in self-approval of human kind in his adventure of existence. Despite that comedy has been perceived as a matter of levity to date, it has continued to advance and become the single form surviving since 2500 years. All kinds of behaviors, individual or social, which are threatening human rights, contrary to natural,illogicaI, or violent to harmony and regularity become the materials of comedy and become exposed to punishment by laughing. In this frame, we encounter the therapeutic, empowering, and renovatingeffects of action of laughing and comedy. In the light of researchers' and theorists' interpretations about the functional analyses of comedy and laughing, if we consider comedy with its success to thrive for ages as a creative action of man, the social dimension of comedy appears on the agenda. Comedy blesses the will to live. Moliere, the greatest writer of comedy, has become the interpreter of mastery with his plays, in favor of progression of humanity. Common sense is the basic behavior in his plays. Moliere revealed the immoralities and excessiveness by achieving thought-comedy. He made use of combinations of many components of comedy, such as intrigue,irony, nonsense, satire, character, and repetition, by which he grasped comedy. To better understand this great master of drama, the history of comedy and French life of XVIIth century are summarized and Moliere's way of manipulation of the elements of comedy is exemplified with selected stages.