The effect of urban expansion on green areas, the case study of al-Dora municipality in Baghdad
Kentsel yayınlanmanın yeşil alanlar üzerindeki etkisi, Bağdat al-Dora belediyesi örneği
  1. Tez No: 905202
  2. Yazar: SHAHAD AL-NUAIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM VATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kentsel büyüme, dünya çapında şehirlerin karşılaştığı sorunlardan biridir. Tarım arazileri ve yeşil alanlardaki kentsel büyüme; çevreyi, toplumu ve iklimi en çok etkileyen sorunlardan biridir. Bitki örtüsünün kaldırılması ve toprağın beton ve asfaltla kaplanması küresel ısınmanın ve iklim değişikliğin temel nedenlerindendir. Son dönemlerde, Irak genelinde ve özellikle Bağdat'ta tarım arazilerinin kullanımındaki değişiklikler sıcaklık artışına neden olmaktadır. Tez çalışmasında incelenen örnek betimleyici ve karşılaştırmalı bir yöntem ile ele alınmıştır. Tez çalısmasında incelenen alan, Al-Dora Belediyesi, uydu görüntüleri ve ARC-GIS coğrafi analiz programı kullanarak, bir vaka çalısması olarak analiz etmeye odaklanmaktadır. Landsat 4 ve 9 verileri, değişimin kapsamı ve arazi kullanımındaki değişim yüzdeleri hakkında ayrıntılı sonuçlar elde etmek için analiz edilmiştir. Çalışma, 2002-2023 döneminde kentsel genişleme nedeniyle büyük oranda, yeşil ve tarım alanın kaybıyla birlikte arazi kullanımında gözle görülür bir dönüşüm olduğunu göstermiştir. Bu durum mimari açidan çevre, toplum, ekonomi ve inşaat sektörü üzerinde olumsuz etkilere yol açmıştır. Araştırmada yaygın ve düzensiz yapılaşma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban expansion is one of the problems facing cities worldwide. Urban expansion on agricultural lands and green spaces is one of the problems that most affect the environment, society, and climate. Removing vegetation and covering the soil with concrete and asphalt contribute to global warming and climate change. Iraq, in general, is witnessing a noticeable change in the rise in temperature recently, especially in Baghdad, due to the change in the land use of agricultural lands. In addition to the city's lack of green cover, in the case study, the research employs a descriptive and comparative method. The study focuses on analyzing the municipality of Al-Dora as a case study, using satellite images and the ARC-GGIS geographic analysis program to analyze the study area. Using Landsat 4 and 9 data, this research analyzed the study area to obtain detailed results about the extent of change and the percentages of change in land use. The study showed a noticeable transformation in land use during the period 2002–2023, with the loss of a massive of green and agricultural areas to urban expansion. This led to negative impacts on the environment, society, economy, and construction from an architectural standpoint. The study found widespread irregular construction.