Revitalization of al-Rusafa district of Baghdad city in terms of urban design issues
Bağdat şehrinin el-Rusafa bölgesinin kentsel tasarım sorunları açısından yeniden canlandırılması
- Tez No: 905201
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kentsel tasarım, kentsel gelişimde konut, ulaşım, hava kalitesi ve fiziksel sağlığı iyileştirmek için etkili bir şekilde ele alınmasını gerektiren yaşam kalitesini ve refahı önemli ölçüde etkiler. Bu çalışmanın amacı, kentsel tasarım sorunlarına göre Bağdat şehrindeki Al-Rusafa bölgesinin canlandırılması için sürdürülebilir bir kalkınma yaklaşımı yürütmek üzere bir dizi parametre benimsemektir. Araştırmacı, Al-Rusafa bölgesinde 15 dakikalık şehir konseptini ve geliştirme ilkelerini uygulamayı planlıyor. Konsept, mahalle sakinlerinin kentsel faaliyetlere ulaşmaları için gereken süreyi ve mesafeyi azaltmayı, özel araçlara olan bağımlılıklarını azaltmayı ve çalışma alanındaki trafik sıkışıklığını hafifletmeyi amaçlıyor. Ayrıca, sakinler yetenekleri, yaşları, cinsiyetleri veya becerilerinden bağımsız olarak mevcut kaynakları kullanarak ihtiyaçlarını evlerinin yakınında kolayca karşılayabilirler. Araştırmacı, bu konseptin ilkelerini onlara uygulamak için Al-Rusafa bölgesindeki mevcut mahallelerden yararlanıyor ve insan sağlığı ve refahını yansıtan çalışma alanındaki yeşil alanları artırmayı planlıyor. Ayrıca araştırmacı, alanı daha küçük bileşenlere (binalar ve sokaklar) basitleştirme fikrine dayanan mekan sözdizimi teorisini kullanarak kentsel çevresini analiz ederek nehir kıyısına yakın alana (Bölge 1) odaklanıyor ve ardından alan ile bu bileşenler arasındaki ilişkiyi açıklıyor. Ayrıca araştırmacı, (küresel entegrasyon, yoğunluk, küresel seçim, bağlantı ve kontrol) gibi göstergeleri çıkarmak için derinlik haritası programına dayalı mekan sözdizimi yöntemini kullanıyor. Bu göstergeler, kentsel yapının mekansal analizi ve sokakların bağlantıları ve kesişimleri üzerindeki etkisi hakkında ayrıntılı bilgi vererek trafik momentumunu ve sıkışıklığını belirliyor. Bu nedenle araştırmacı, yoğun araç trafiğini analiz etmek için ana caddeler ve meydan kesişimlerinde bir saha araştırması gerçekleştirerek karmaşık trafik düğümlerini ve trafik akış modellerini ortaya çıkardı. Analiz prosedürüne dayanarak araştırmacı, arazi kullanımının yeniden dağıtılması, nehir kıyısı alanının geliştirilmesi, yeşil alanların artırılması ve çalışma alanındaki trafik sıkışıklığını azaltmak için Al-Rusafa Metrosu, LRT Treni ve BRT Rotası'nın geliştirilmesi gibi bazı öneriler sundu.
Özet (Çeviri)
Urban design significantly impacts quality of life and well-being, necessitating effective addressing to enhance housing, transportation, air quality, and physical health in urban development. The aim of this study is to adopt a list of parameters to conduct a sustainable development approach for the revitalization of Al-Rusafa district in Baghdad city according to the urban design issues. The researcher plans to apply the 15-minute city concept and its development principles in the Al-Rusafa district. The concept aims to reduce time and distance for neighborhood residents to reach urban activities, reducing their dependency on private cars and relieving traffic congestion in the study area. Besides, residents can easily meet their needs near their homes, utilizing available resources regardless of their abilities, age, gender, or skills. The researcher makes use of the existence neighborhoods in the Al-Rusafa district to apply the principles of this concept to them and plans to increase green spaces in the study area which reflects on human health and well-being. Moreover, the researcher focuses on the area close to the riverfront (Zone 1) by analyzing its urban environment through using space syntax theory relying on its idea of simplifying the space into smaller components (buildings and streets) and then explaining the relationship between the space and these components. Also, the researcher employs the space syntax method based on depthmap program to extract indicators such as (global integration, intensity, global choice, connectivity, and control). These indicators give detailed information about the spatial analysis of the urban structure and its effect on the connections of streets, and their intersections to identify the traffic momentum and congestion. Hence, the researcher conducted a field survey on main streets and square intersections to analyze peak car traffic, revealing complex traffic nodes and traffic flow patterns. Based on the analysis procedure, the researcher presented some suggestions such as land use redistribution, the development of the riverfront area, increasing the green spaces, and the development of the Al-Rusafa Metro, LRT Train, and BRT Route to relieve traffic congestion in the study area.