Yaşlı bireylerde akılcı ilaç kullanımı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of rational drug use and affecting factors in elderly individuals
- Tez No: 905205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, yaşlı bireylerde akılcı ilaç kullanımı (AİK) ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma 01 Nisan-30 Haziran 2022 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Geriatri polikliniğinde yapılmıştır. Çalışma kapsamına 513 yaşlı birey dâhil edilmiştir. Veriler, Yaşlı Tanıtım Formu ve Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği (AİKÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov normallik testi, Mann Withney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman's korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada yaşlı bireylerin yaş ortalamasının 70.87±5.95, AİKÖ puan ortalamasının 34.69±4.60 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine rational drug use (RDU) and affecting factors in elderly individuals. The study was carried out between 01 April and 30 June 2022 in Geriatrics Polyclinic of Mersin University Hospital. 513 elderly individuals were included in this study. Data were collected by face-to-face interview method using the Elderly Information Form and the Rational Drug Use Scale (RDUS). Kolmogorov-Smirnov normality test, Mann Withney U Test, Kruskal Wallis Test and Spearman's correlation analysis were used to evaluate the data. In the study, it was determined that the mean age of the elderly individuals was 70.87±5.95, and the mean RDUS score was 34.69±4.60.