65 yaş ve üzeri inmeli bireylerin bilişsel fonksiyonları ve akılcı ilaç kullanım durumları
Cognitive functions and situations of rational medication use of individuals age 65 and over with stroke
- Tez No: 752865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, 65 yaş ve üzeri inmeli bireylerin bilişsel fonksiyonlarını ve akılcı ilaç kullanım durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma, 04 Ağustos 2021- 14 Şubat 2022 tarihleri arasında Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji servisinde inme tanısı ile yatan,65 yaş üzeri, 82 birey ile yürütülmüştür. Araştırmada veriler, Hasta Tanıtım Formu, Akılcı İlaç Kullanımı Yatan Hasta Anketi ve Standardize Mini Mental Test kullanılarak toplanmıştır. Çalışma için gereken kurum izni ve etik kurul izni alınmış olup, çalışmaya katılan bireylere bilgilendirilmiş onam formu imzalatılmıştır. Post Hoc Power analizine göre araştırmanın gücü %80 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the cognitive functions and rational drug use status of stroke individuals aged 65 and over. This descriptive and cross-sectional study was conducted with 82 individuals over 65 years of age, hospitalized with the diagnosis of stroke in the Neurology Service of Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital between 04 August 2021 and 14 February 2022. In the study, data were collected using the Patient Information Form, the Rational Drug Use Inpatient Questionnaire and the Standardized Mini-Mental Test. Institutional permission and ethics committee permission required for the study were obtained, and an informed consent form was signed by the individuals participating in the study. According to the Post Hoc Power analysis, the power of the research was determined as 80%.