Robot doctors: Recognitions, assessments, and dialog-based interventions
Robot doktorlar: Tanımlamalar, değerlendirmeler ve diyalog tabanlı müdahaleler
  1. Tez No: 905211
  2. Yazar: FATMA GÖNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TUTSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Sağlık, insan yaşamının temel bir bileşeni olarak yalnızca hastalığın yokluğunu değil, aynı zamanda optimal fiziksel ve zihinsel iyilik halinin sağlanmasını da içerir. Son yıllarda yaşanan küresel zorluklar, sağlık hizmetleri alanında köklü değişimlere ivme kazandırmış ve yenilikçi sağlık hizmeti sunum yöntemlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasının kritik bir gereklilik olduğunu ortaya koymuştur. Bu değişen ortamda, insansı robotlar (IR'ler), sağlık izleme uygulamalarında devrim niteliğinde bir rol üstlenerek, vazgeçilmez araçlar haline gelmiştir. Bu tez, IR'lerin kritik sağlık parametrelerini otonom bir şekilde tanımlamasını, kapsamlı değerlendirmeler yapmasını ve diyalog tabanlı müdahaleler gerçekleştirmesini sağlayacak bir dizi sofistike algoritma geliştirmekte ve böylece bu robotları bireylerin günlük yaşamlarında kişisel sağlık hizmeti sunucuları olarak konumlandırmaktadır. Tezin ilk bölümü, yardımcı robotik alanındaki son gelişmeleri ve bunların sağlık hizmetlerine etkilerini ayrıntılı bir literatür incelemesi ile ele almaktadır. Devam eden bölümlerde, kalp atış hızı izleme algoritmasının tasarımı ve uygulanması detaylı bir şekilde incelenmekte, ardından kişiselleştirilmiş sıcaklık tahmini algoritmasının derinlemesine bir analizi sunulmaktadır. COVID-19 pandemisinin yol açtığı sosyal izolasyon ve karantinanın psikolojik etkilerine yanıt olarak, bir sonraki bölümde karantina altındaki hastalar için özel olarak geliştirilmiş bir konuşma bazlı duygu analizi algoritması sunulmaktadır. Bunu takiben, pandeminin hafifletilmesine yönelik olarak geliştirilen yüz maskesi takma kontrolü algoritması ele alınmaktadır. Tez, IR'lerin geriatrik hastalar için fiziksel egzersizlerin kolaylaştırılmasındaki rolünü inceleyen bir vaka çalışması ile sonlanmaktadır. Geliştirilen algoritmalar, bu tez kapsamında özellikle NAO, Alpha Mini ve Alpha 1Pro insansı robotlarda uygulanmış olmakla birlikte, tüm diğer IR'lere de uyarlanabilir niteliktedir. Uygulanan her bir algoritmanın simülasyon ve deney sonuçları, yardımcı IR'lerin sağlık hizmetlerindeki kritik rolünü vurgulamakta ve sağlık müdahalelerinin ilerletilmesinde sağladıkları olumlu etki ve etkinlikleri gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
Health represents a fundamental aspect of human existence, encompassing not only the absence of disease but also the achievement of optimal physical and mental well-being. Recent global challenges have expedited transformative changes within the health-care domain, emphasizing the critical need for the development and implementation of innovative health-care delivery methodologies. In this evolving landscape, humanoid robots (HRs) have emerged as crucial entities in revolutionizing health monitoring practices. This thesis advances a series of sophisticated algorithms designed to empower HRs to autonomously recognize critical health parameters, conduct comprehensive assessments, and implement dialog-based interventions, thereby positioning them as personal health-care providers in individuals' daily routines. The initial section offers an extensive literature review, exploring the latest advancements in assistive robotics and their health-care implications. The subsequent sections provide a detailed exploration of the design and implementation of the heart rate monitoring algorithm, followed by an in-depth analysis of the personalized temperature estimation algorithm. In response to the psychological impacts of social isolation and quarantine induced by the COVID-19 pandemic, the following section presents a speech-based emotion analysis algorithm specifically designed for patients in quarantine. This is followed by the development of a facial mask-wearing control and regulation algorithm aimed at mitigating the effects of the pandemic. Finally, the thesis culminates in a case study that examines the application of HRs in facilitating physical exercise for geriatric patients. While the developed algorithms are expressly implemented on NAO, Alpha Mini and Alpha 1Pro HRs within the scope of this thesis, but its applicability extends to encompass all other HRs. The simulation and experimental results of each implemented algorithm highlight the significant role of assistive HRs in health-care, emphasizing their positive impact and effectiveness in advancing health interventions.