An ontology system for rehabilitation robotics
Rehabilitasyon robotları için bir ontoloji sistemi
- Tez No: 392234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ERDEM, DOÇ. DR. VOLKAN PATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Rehabilitasyon robotları ile ilgili bilgilerin yapısal olarak; örnegin ontolojiler ile gösterimi, mevcut robotlar hakkında bilgilere erisime olanak vermekte, hem rehabilitasyon robotları hem de fizik tedavi açısından önem arz etmektedir. Rehabilitasyon robot bilimi arastırmacıları mevcut robotların çesitli özelliklerini ögrenebilir ve ilgili yayınlara eriserek mevcut teknikleri gelistirebilir. Fizik tedavi uzmanları ise rehabilitasyon robotlarıyla ilgili bilgilere ve klinik çalısmaların sonuçlarını da içerebilen yayınlara erisebilir, bu sayede belirli bir terapi veya hasta popülasyonu için uygun robotu belirleyebilir. Bundan dolayı, ontolojilerin ve ontolojik akıl yürütmenin çesitli heterojen bilgi kaynakları (hasta veri tabanları veya hastalık ontolojileri) için birlikte islerlik gibi avantajları da ele alındıgında, böyle bir ontoloji, dönüsümsel fizik tedavi ve kisisellestirilmis rehabilitasyon robot bilimi için temel yöntemler saglamaktadır. Bu tezde, rehabilitasyon robotları ve robotların özellikleri hakkında bilgileri gösterebilmek amacıyla yaratılan ilk biçimsel rehabilitasyon robotları ontolojisi (RehabRobo-Onto) sunulmaktadır. RehabRobo-Onto, robotik ve fizik tedavi uzmanları ile isbirligi içerisinde, OWL ontoloji dili ile tasarlanmıs ve gelistirilmistir. Aynı zamanda, RehabRobo-Query adında, kullanımı kolay, akıllı bir kullanıcı arayüzüne sahip bir yazılım gelistirilmistir. RehabRobo-Query, robot tasarımcılarının RehabRobo-Onto'ya rehabilitasyon robotları hakkında bilgi ekleyebilmelerine ve bu bilgileri güncelleyebilmelerine olanak vermektedir. RehabRobo-Query ile, uzmanların mantık tabanlı ontoloji dillerini bilmelerine, anlamsal ag teknolojileri ya da mantık tabanlı ontolojik akıl yürütücüleri ile ilgili deneyim sahibi olmalarına gerek kalmamaktadır. RehabRobo-Query, Amazon Web hizmetleri kullanılarak internet üzerinden erisilebilir hale getirilmistir. Böylece, dünya çapındaki rehabilitasyon robotu tasarımcıları RehabRobo-Onto'ya robotları hakkında bilgi ekleyebilir ve bu bilgileri güncelleyebilirler, ve dünya çapındaki rehabilitasyon robotu tasarımcıları ve fizik tedavi uzmanları RehabRobo- Onto içerisindeki bilgiye robotlar hakkında dogal dilde sorular aracılıgıyla, RehabRobo-Query'nin rehberligi ile erisebilirler. RehabRobo-Onto ve RehabRobo-Query'den olusan ontoloji sistemi, robot tasarımcıları için oldugu kadar fizyoterapistler ve tıp doktorları için de büyük öneme sahiptir. Bir taraftan, robot tasarımcıları mevcut robotların çesitli özelliklerine ve ilgili yayınlara erisebilir, mevcut teknikleri gelistirebilirler. Diger taraftan, fizyoterapistler ve tıp doktorları rehabilitasyon robotlarını mukayese etmek ve ihtiyaçları için en uygun olan robotları saptamak, veya belirli hastalıklara sahip hastalar üzerindeki hedeflenmis eklem egzersizlerini gerçeklestiren çesitli cihazların etkilerini degerlendirmek için bu ontolojiyi kullanabilirler.
Özet (Çeviri)
Representing the available information about rehabilitation robots in a structured form, like ontologies, facilitates access to various kinds of information about the existing robots, and thus it is important both from the point of view of rehabilitation robotics and from the point of view of physical medicine. Rehabilitation robotics researchers can learn various properties of the existing robots and access to the related publications to further improve the state-of-the-art. Physical medicine experts can find information about rehabilitation robots and related publications (possibly including results of clinical studies) to better identify the right robot for a particular therapy or patient population. Therefore, considering also the advantages of ontologies and ontological reasoning, such as interoperability of various heterogenous knowledge resources (e.g., patient databases or disease ontologies), such an ontology provides the underlying mechanisms for translational physical medicine, from bench-to-bed and back, and personalized rehabilitation robotics. In this thesis, we introduce the first formal rehabilitation robotics ontology, called RehabRobo-Onto, to represent information about rehabilitation robots and their properties. We have designed and developed RehabRobo-Onto in OWL, collaborating with experts in robotics and in physical medicine. We have also built a software (called RehabRobo- Query) with an easy-to-use intelligent user-interface that allows robot designers to add/modify information about their rehabilitation robots to/from RehabRobo-Onto. With RehabRobo-Query, the experts do not need to know about the logic-based ontology languages, or have experience with the existing Semantic Web technologies or logic-based ontological reasoners. RehabRobo-Query is made available on the cloud, utilizing Amazon Web services, so that rehabilitation robot designers around the world can add/modify information about their robots in RehabRobo-Onto, and rehabilitation robot designers and physical medicine experts around the world can access the knowledge in RehabRobo-Onto by means of questions about robots, in natural language, with the guide of the intelligent userinterface of RehabRobo-Query. The ontology system consisting of RehabRobo-Onto and RehabRobo- Query is of great value to robot designers as well as physical therapists and medical doctors. On the one hand, robot designers can access various properties of the existing robots and to the related publications to further improve the state-of-the-art. On the other hand, physical therapists and medical doctors can utilize the ontology to compare rehabilitation robots and to identify the ones that serve best to cover their needs, or to evaluate the effects of various devices for targeted joint exercises on patients with specific disorders.