Electropolishing of titanium grade-2 in hydrofluoric acid – ethylene glycol electrolyte
Titanyum sınıf-2'nı̇n hı̇droflorı̇k ası̇t – etı̇len glı̇kol karışımlı elektrolı̇t ı̇çı̇nde elektropolı̇sajı
- Tez No: 905210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Elektro-parlatma, parlak ve pürüzsüz bir yüzey üretmek için hem basit hem de karmaşık metal parçaların yüzeyindeki malzemeyi seçici olarak kaldıran bir son işlemdir. Bu çalışmada, elektro-parlatma işlemi, hidroflorik asit ve etilen glikol karışımından oluşan bir elektrolit kullanılarak, alfa titanyum olarak saflığı ve yaygın kullanımı ile bilinen Titanyum sınıf-2 malzemesine uygulanmıştır. Birincil amaç, yüzey pürüzlülüğü ölçümleri, optik mikroskopi ve taramalı elektron mikroskobu gibi çeşitli analitik teknikler aracılığıyla yüzey morfolojisinin gelişimini araştırmaktı. Çalışma, elektro-parlatma işleminin önemli parametrelerini incelemiştir: akım yoğunluğu, elektrolit sıcaklığı, elektro-parlatma süresi ve başlangıç yüzey pürüzlülüğü. Özellikle, Titanyum sınıf-2 malzemesi, hacimce %10,5 hidroflorik asit ve hacimce %89,5 etilen glikol içeren bir elektrolit çözeltisinde olumlu elektropolisaj karakteri göstermiştir. Ayrıca çalışma, bir hazırlık adımı olarak mekanik parlatmanın yüzey parlaklığını, elektro-parlatma süresini ve elektro-parlatma çözeltisinin ömrünü önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Titanyum sınıf-2 için optimum yüzey kalitesi 20°C'de, 22 A/dm 2 akım yoğunluğunda, 12 dakikalık bir süre boyunca, bu çalışmada kapsanan parametre aralıkları dahilinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electropolishing is a finishing process that selectively removes material from the surface of both simple or complex metal parts to produce a bright and smooth surface. In this study, the electropolishing process was applied to Titanium grade-2 material, known for its purity as alpha titanium and widespread utility, using an electrolyte composed of a mixture of hydrofluoric acid and ethylene glycol. The primary objective was to investigate the evolution of surface morphology through various analytical techniques such as surface roughness measurements, optical microscopy and scanning electron microscopy. The study delved into crucial parameters of the electropolishing process: current density, electrolyte temperature, electropolishing time, and initial surface roughness. Titanium grade-2 material demonstrated favorable electropolishing character in an electrolyte solution comprising 10.5 vol-% hydrofluoric acid and 89.5 vol-% ethylene glycol. Moreover, the study revealed that mechanical polishing, as a preparatory step, significantly influenced surface brightness, electropolishing duration and the lifetime of the electropolishing solution. The optimum surface finish for Titanium grade-2 was obtained at 20°C, with a current density of 22 A/dm 2 , over a duration of 12 minutes, within the parameter ranges covered in this study.