Evaluating the effect of infill walls on seismic performance in reinforced concrete structures using fema P-2018
Dolgu duvarların betonarme yapıların deprem performanslarına etkisinin fema P-2018'e göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 905222
  2. Yazar: ATAKAN EMİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK CAN GİRGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'de son yıllarda meydana gelen büyük depremler, bina stokunun değerlendirilmesinin önemini ortaya koymuştur. Ancak bu yapıların gerçekçi bir şekilde değerlendirilmesi ve değerlendirilmesi oldukça zaman alan bir seçenektir. Federal Acil Durum Yönetim Kurumu'nun 2018 yılında yayınlamış olduğu FEMA P-2018 raporu göçme ihtimali olan eski betonarme yapıların değerlendirilmesi için basitleştirilmiş bir bir metodoloji sunarak bina stoku değerlendirme çalışmalarını zaman açısından kolaylaştırmaktadır. FEMA P-2018 yöntemi şu adımları içerir: dört göçme mekanizmasına bağlı olarak yapının efektif akma dayanımını hesaplayarak kritik katların ve elemanların belirlenmesi, kritik katların ve elemanların öteleme taleplerinin ve kapasitelerinin hesaplanması, kolonların ve duvarların derecelendirilmesi, yapının göçme olasılığı derecelendirilmesinin belirlenmesi. Bu tez çalışmasında İzmir ili Bayraklı ilçesinde bulunan bir betonarme binanın davranışı değerlendirilmiştir. Yapının deprem davranışı FEMA P-2018 yönergeleri ile değerlendirilmiştir. Ayrıca bina Amerika İnşaat Mühendisleri Derneği tarafından 2017 yılında yayınlanan ASCE 41-17'ye göre doğrusal olmayan statik prosedür uygulanarak incelenmiştir. Bu iki değerlendirme sonuçları kıyaslanmış, FEMA P-2018 yönteminin uygunluğu belirtilmiştir. FEMA P-2018 yöntemine göre yapı son derece yüksek riskli yapı olarak sınıflandırılmıştır. Yapının hakim kat derecelendirmesi en yüksek yapı derecelendirmesi değeri olan 0.9 olarak belirlemiştir. Ayrıca doğrusal olmayan statik prosedüre göre yapı Y yönünde göçmenin önlenmesi performans seviyesine ulaşamamıştır. Bu iki sonucun uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The major earthquakes in Türkiye in recent years have shown the importance of assessing the building stock. However, modeling and assessing these structures realistically is a very time-consuming option. The FEMA P-2018 report, published by the Federal Emergency Management Agency (FEMA) in 2018, provides a simplified methodology for evaluating the collapse resistance of the older reinforced concrete structures, making building stock assessment efforts easier in terms of time. FEMA P-2018 procedure include the following steps: identifying the critical stories and components by estimating effective yield strength based on four collapse mechanisms, calculating drift demands and capacities of critical stories and components, evaluating collapse potential by comparing demand and capacities, determining column and wall ratings and final step is determining collapse potential rating of the structure. In this thesis the seismic collapse potential of an existing reinforced concrete building in Bayraklı, İzmir was evaluated. The earthquake behavior of the structure was evaluated with FEMA P-2018 guidelines. Also, the building was analyzed using the Nonlinear Static Procedure according to ASCE 41-17, which was published by American Society of Civil Engineers in 2017. These two evaluation results are compared, and the convenience of the FEMA P-2018 methodology is stated. According to the FEMA P-2018 methodology, the building is classified as an exceptionally high seismic risk building. The governing story rating is determined as 0.9, which is the highest possible value for the building rating. Also, according to nonlinear static procedure analysis, the building has failed to reach the CP performance level in the Y direction. These two results were found to be compatible.