Glikomik yaklaşımları kullanılarak et ürünlerinin sınıflandırılması
Classification of meat products using glycomic approaches
- Tez No: 905225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET KAYILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada temel glikomik yaklaşımlar kullanılarak çeşitli et ürünlerinin (sığır, keçi, tavuk) glikan profillerine dayalı olarak kütle spektrometrik yöntemlerle çıkarılması ve elde edilen profillere bağlı makine öğrenmesi yaklaşımları kullanılarak sınıflandırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak, et örneklerinin glikan profillerine dayalı sınıflandırılması gerçekleştirilmiştir. MALDI-MS tekniği ile elde edilen glikan profilleri, 20 ortak N-glikan üzerinden analiz edilmiş ve %100 doğruluk oranı ile 3 farklı et türü başarıyla sınıflandırılmıştır. Algoritmaların performansı ROC (alıcı iletişim karakteristiği) eğrileri ve AUC (eğri altındaki alan) değerleriyle değerlendirilmiş, AUC (eğri altındaki alan) değeri 1,00 olarak hesaplanmıştır, bu da modelin yüksek başarısını göstermektedir. Bulgularımız, glikan bazlı sınıflandırmanın kullanılmasının etin kimliğini doğrulamak ve kalitesini sağlamak için güvenilir bir yöntem olabileceğini göstermektedir. Gelecekte, türler arasında korunmuş glikan yapılarına dair çalışmaların, evrimsel biyoloji ve biyokimya gibi alanlara katkı sağlayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to classify various meat products (cattle, goat, chicken) based on glycan profiles using mass spectrometric methods, employing fundamental glycomic approaches. In this context, the classification of meat samples based on their glycan profiles was carried out using machine learning algorithms. The glycan profiles obtained through the MALDI-MS technique were analyzed over 20 common N-glycans, and three different meat types were successfully classified with 100% accuracy. The performance of the algorithms was evaluated using ROC (Receiver operating characteristic) curves and AUC (Area under curve) values, with the area under curve value calculated as 1.00, indicating the model's high success. The findings suggest that glycan-based classification can be an effective tool in meat authentication and quality control processes. In the future, studies on conserved glycan structures across species are anticipated to contribute to fields such as evolutionary biology and biochemistry.