Çelik alma zamanı, IBA ve putresin uygulamalarının tombul fındık çeşidinde köklenme üzerine etkisi
The effect of cutting time, IBA and putrescine applications on rooting in the tombul hazelnut cultivar
  1. Tez No: 905233
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET BALTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma çelik alma zamanı, IBA ve putresin uygulamalarının Tombul çeşidine ait çeliklerin köklenmesi üzerine etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çelikler, Tombul çeşidine ait dip sürgünlerinden 3 farklı zamanda (15 Haziran, 10 Temmuz ve 4 Ağustos) alınmış ve kontrol, 2000 ppm IBA ve 2000 ppm IBA+1600 ppm putresin uygulamaları yapılmıştır. Çelik alma zamanı bağlı olarak, dikimi yapılan çelikler köklendirme ortamından 60-75 gün sonra sökülmüştür. Çelik alma zamanları ve uygulamalara bağlı olarak, köklenme oranı %0 (tüm dönemlerde kontrol uygulamasında)-16.7 (15 Haziran-2000 ppm IBA), kallüslenme oranı %0 (4 Ağustos-2000 ppm IBA+1600 ppm putresin hariç tüm uygulamalarda)-1.7 (4 Ağustos-2000 ppm IBA+1600 ppm putresin), canlı çelik oranı %0 (15 Haziran-Kontrol)-18.3 (15 Haziran- 2000 ppm IBA), çelik başına kök sayısı 0 (tüm dönemlerde kontrol uygulamasında)-15.5 (10 Temmuz- 2000 ppm IBA) ve kök uzunluğu 0 cm (tüm dönemlerde kontrol uygulamasında)-8 cm (15 Haziran-2000 ppm IBA) arasında belirlenmiştir. Sonuç olarak, Tombul çeşidine ait çeliklerde çelik alma zamanı ve uygulamalara bağlı olarak köklenme oranı, canlı çelik oranı ve kök uzunluğu bakımından en iyi sonuçlar 15 Haziran-2000 ppm IBA uygulamasında, çelik başına kök sayısı ve köklenme düzeyi bakımından ise 10 Temmuz-2000 ppm IBA uygulamasında tespit edilmiştir. Putresin uygulamasının ise genel olarak köklenme oranı ve kök kalitesi üzerine önemli bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of cutting collection time, IBA and putrescine applications on the rooting of cutting of Tombul cultivar. Cuttings were taken from the root suckering of Tombul cultivar at 3 different times (15 June, 10 July and 4 August) and treatments included control, 2000 ppm IBA and 2000 ppm IBA+1600 ppm putrescine applications were made. Depending on the cutting collection time, the planted cuttings were removed after 60-75 days from the rooting medium. Depending on cutting collection times and treatments, rooting ratio was determined between 0% (in all periods in control application)-16.7% (June 15-2000 ppm IBA), callusing ratio of 0% (in all treatments, except August 4-2000 ppm IBA+1600 ppm putrescine)-1.7 (August 4-2000 ppm IBA+1600 ppm putrescine), survival rate of 0% (June 15-Control)-18.3 (June 15-2000 ppm IBA), number of roots per cutting of 0 (in all periods in control application)-15.5 (10 July-2000 ppm IBA), and root length of 0 cm (in all periods in the control application)-8 cm (June 15-2000 ppm IBA). As a result, depends on cutting collection time and applications in the cuttings of Tombul cultivar, the best results in terms of rooting ratio, survival rate and root length were determined in June 15-2000 ppm IBA treatment and the best results in terms of the number of roots per cutting and rooting level were determined in July 10-2000 ppm IBA treatment. Generally, putresin treatment had no significant effect on rooting rate and root quality.