Foşa fındık çeşidinde çelik alma zamanı, IBA ve putresin uygulamalarının köklenme üzerine etkisi
Effect of collection time, IBA and putrescine treatment on rooting of Foşa hazelnut cultivar
- Tez No: 912718
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Çalışma, Foşa fındık çeşidinde çelik alma zamanı, IBA ve putresin uygulamalarının köklenme özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çelikler, 15 Haziran, 10 Temmuz, 3 Ağustos ve 28 Ağustos tarihlerinde alınmış ve kontrol, IBA (2000 ppm) ve IBA+putresin (2000 ppm+1600 ppm) uygulamaları yapılmıştır. Çelik alma zamanları ve uygulamalara bağlı olarak, en yüksek köklenme oranı %26.7 (10 Temmuz-IBA), en düşük ise %0 (3 Ağustos-Kontrol, 28 Ağustos-Kontrol ve IBA+putresin) olarak belirlenmiştir. Kallüslenme oranı %1.7 (15 Haziran-IBA+putresin)-96.7 (10 Temmuz-IBA) arasında değişirken, canlı çelik oranı %1.7 (15 Haziran-IBA+putresin)-56.7 (28 Ağustos-Kontrol) arasında belirlenmiştir. Çelik başına kök sayısı 0 (3 Ağustos-Kontrol, 28 Ağustos-Kontrol ve IBA+putresin)-13.1 (10 Temmuz-IBA), kök uzunluğu ise 0 cm (3 Ağustos-Kontrol, 28 Ağustos-Kontrol ve IBA+putresin)-7.4 (15 Haziran-IBA ve 10 Temmuz-IBA) arasında tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Foşa çeşidine ait çeliklerde köklenme oranı ve bazı kök kalite özellikleri bakımından en iyi sonuçları 10 Temmuz-IBA uygulaması vermiştir. Putresin uygulamasının ise köklenme oranı ve kök kalite özellikleri üzerine önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effect of cutting collection time, IBA and putrescine treatments on rooting properties of Foşa hazelnut cultivar. Cuttings were taken on June 15, July 10, August 3, and August 28, and treatments included control, IBA (2000 ppm), and IBA+putresin (2000 ppm + 1600 ppm). Depending on the cutting collection time and treatments, the highest rooting rate was 26.7% (July 10-IBA) and the lowest was 0% (3 August-Control, 28 August-Control and IBA+putresin). The callusing rate ranged from 1.7% (June 15-IBA+putresin) to 96.7 (July 10-IBA), while the survival rate was determined between 1.7% (June 15-IBA+putresin)-56.7 (August 28-Control). While the number of roots per cutting was determined between 0 (3 August-Control, 28 August-Control and IBA+putresin) and 13.1 (10 July-IBA), the root length was determined from 0 cm (3 Ağustos-Control, 28 Ağustos-Control and IBA+putresin) to 7.4 (15 Haziran-IBA and 10 Temmuz-IBA). As a result, the combination of July 10-IBA produced the best results in terms of rooting rate and root quality properties in Foşa cultivar cuttings. The application of putresin had no significant effect on rooting rate and root quality characteristics.