Spiro[benzo[β]]tiyofen grubu içeren benzamid türevlerinin sentezi
Synthesis of benzamide derivatives containing spiro[benzo[β]]thiophene group
- Tez No: 905232
- Danışmanlar: PROF. DR. NAKİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, 1,4-dioksospiro[4,5]dekan-8-on bileşiğinden çıkılarak“2-Amino-4,7-dihidro-5H-spiro[benzo[b]tiyofen-6,2'-[1,3]dioksalon]-3-karbonitril (1)”bileşiği, 1,4-dioksospiro [4,5] dekan-8-on ve metil-2-siyano asetat kullanılarak“metil 2-amino-4,7-dihidro-5H-spiro[benzo[b]tiyofen-6,2'-[1,3]dioksalon]-3-karbonitril (2)”olmak üzere iki adet amin bileşikleri Gewald yöntemiyle sentezlendi. Sentezlenen bu amin bileşiklerinin her biri 2, 3 ve 4 konumlarında mono sübstitüe olarak klor ve nitro grubu içeren benzoil klorür bileşikleri ile etkileştirilerek klor ve nitro grubu içeren sübstitüe amid bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FTIR (ATR), 1H NMR ve 13C NMR-APT spektrumları ile yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, starting from 1,4-dioxospiro[4,5]decan-8-one compound,“2-Amino-4,7-dihydro-5H-spiro[benzo[b]thiophene-6,2'-[1,3]dioxalone]-3-carbonitrile (1)”compound, and using 1,4-dioxospiro[4,5]decan-8-one and methyl-2-cyano acetate,“methyl 2-amino-4,7-dihydro-5H-spiro[benzo[b]thiophene-6,2'-[1,3]dioxalone]-3-carbonitrile (2)”two amine compounds were synthesized by Gewald method. Each of these synthesized amine compounds were interacted with benzoyl chloride compounds containing chlorine and nitro groups as mono substituted at positions 2, 3 and 4 to synthesize substituted amide compounds containing chlorine and nitro groups. The structures of the synthesized compounds were elucidated with FTIR (ATR), 1H NMR and 13C NMR-APT spectra.