Management of quality risks that may occur during the installation of semi-finished products in a manufacturing company and increasing customer satisfaction
Bir imalat firmasında yarı mamullerin montajı sırasında oluşabilecek kalite risklerinin yönetimi ve müşteri memnuniyetinin artırılması
- Tez No: 905240
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Küreselleşen dünyada teknolojinin hızla ilerlemesi ve bilgi çağının başlaması hayatın birçok alanında işleri kolaylaştırdığı gibi üretim anlayışını da değiştirmiştir. Makinelerin üretimdeki yeri her geçen gün artmaktadır. Bu durum, işleri daha hızlı ve daha kolay hale getirmektedir. Montaj hatlarında üretim büyük ölçekte ve seri olarak gerçekleştirilmektedir. Böylece, zaman ve iş gücü kaybı en aza indirilmeye çalışılır. Bu nedenle, montaj hatları üretim sistemlerinin verimliliğinde ve müşteri memnuniyetinde önemli bir rol oynamaktadır. Montaj hatlarındaki riskler müşteri memnuniyeti üzerinde önemli etkiler oluşturabilmektedir. Bu risklerin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisini en aza indirmek için kalite kontrol süreçlerinin güçlendirilmesi, çalışanlara eğitimler verilmesi, etkili iletişim stratejilerinin uygulanması ve hızlı sorun çözme yöntemlerinin oluşturulması esastır. Bu çalışmada, armatür sektöründe faaliyet gösteren bir imalat firmasında ürünlerin montajı sırasında oluşabilecek kalite risklerinin azaltılarak müşteri memnuniyetinin artırılması amaçlanmıştır. Montaj süreçlerinin analizinde, bir tasarımdaki, üretim veya montaj sürecindeki veya bir ürün veya hizmetteki olası tüm hataların belirlenmesine yönelik bir teknik olan Hata Türü ve Etkileri Analizi (HTEA) tekniği kullanılmıştır. Montaj hatlarında kalite risklerini azaltmak veya ortadan kaldırmak için alınacak aksiyonlar belirlenerek firma yönetimine iletilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the rapid advancement of technology and the onset of the information age have not only made things easier in many areas of life, but also changed the understanding of production. The place of machines in production is increasing day by day. This makes things faster and easier. Production on the assembly line is carried out on a large scale and serially. In this way, time and labor loss are tried to be minimized. Therefore, assembly lines play an important role in the efficiency of production systems and customer satisfaction. The impact of assembly line risks on customer satisfaction can be significant. To minimize the impact of risks in the assembly line on customer satisfaction, it is essential to strengthen quality control processes, provide employee training, implement effective communication strategies, and establish quick issue resolution methods. In this study it is aimed to increase customer satisfaction by reducing quality risks that may occur during the assembly of products in a manufacturing firm operating in armature sector. Failure Modes and Effects Analysis (FMEA), which is a systematic approach for identifying all possible failures in a design, a manufacturing or assembly process, or a product or service, is employed in analyzing the assembly processes. Actions to be taken to reduce or eliminate quality risks on the assembly lines are determined and forwarded to the company management.