Influence of RFID implementation for logistics management in pandemic era
Pandemi döneminde lojistik yönetimi için RFID uygulamasının önemi
- Tez No: 710265
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT AKKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüz dünyasında tedarik zinciri yönetiminin her alt kümesinde işlem hızının, maliyetleri azaltmanın ve müşteri memnuniyetinin önemi vurgulanmaktadır. Bu doğrultuda barkod ve diğer eski sitemlere nazaran RFID uygulamaları tüm istatistiklerde birkaç kat üstünlük göstermekte. RFID kurulumları ilk etapta pahalı görünmesi nedeniyle tercih edilmedi. Zamanla uygulama üzerindeki tecrübeler RFID uygulamalarının dolaylı yoldan oluşan hasarların önüne geçtiği, zamandan tasarruf sağladığı ve insan gücü maliyetlerinin azaldığını göz önüne sermiştir. Tedarik zinciri yönetiminin alt kümeleri olan depo yönetimi ve nakliye alanlarında ürün takibini çok kolay hale getirmiş ve ürün mobil uygulamalar üzerinden son kullanıcının dahi henüz eline ulaşmadan takibini yapmasına olanak sağlayarak şeffaflık ilkesine katkıda bulunmuştur. UPS, DHL, FedEx gibi global seviyede multimodel taşımacılık yapan firmalarda kayıp ve çalıntı risklerini makul oranda düşürmüştür. Bu avantajlarının dışında kullanım kalitesi eski sistemlere göre daha yüksektir. Ürün tanımlaması 10 metre ve üzeri mesafelerden yapılabilir. Ürüne ait orijin, alıcı bilgisi, ürün çeşit ve miktarı gibi bir çok detay data ekranına anlık olarak yansımaktadır. Tüm bu işlemlerin bu hızda bilgisayar destekli yapılması da insan gücü maliyetini düşürüp, insan elinden oluşabilecek hataların önüne geçmektedir. Özellikle pandemi döneminde insan temasını ortadan kaldırdığı için önemi daha da artmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the importance of transaction speed, cost reduction and customer satisfaction is emphasized in every subset of supply chain management. In this direction, RFID applications show several times superiority in all statistics compared to barcodes and other old systems. RFID installations were not preferred because they seemed expensive at first. Over time, the experience on the implementation has revealed that RFID implementations prevent indirect damages, save time and reduce manpower costs. It has made product tracking very easy in warehouse management and transportation areas, which are subsets of supply chain management, and has contributed to the principle of transparency by allowing the end user to track and trace even before the product reaches his hands via mobile applications. It has reasonably reduced the risks of loss and theft in companies that make multimodal transportation at the global level, such as UPS, DHL, FedEx. Apart from these advantages, the quality of use is higher than the old systems. Product identification can be made from distances of 10 meters and above. Many details such as the product's origin, buyer information, product type and quantity are instantly reflected on the data screen. The fact that all these processes are carried out with computer support at this speed also reduces the cost of manpower and prevents errors that may occur by human hands. Especially during the pandemic era, its importance has increased even more as it eliminates human contact and infection.