A new approach to the development of license management systems
Lisans yönetim sistemlerinin geliştirilmesine yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 905262
  2. Yazar: HÜSEYİN TUTKU ÖZDİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÖKTEN ULAŞ BİRANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, modern organizasyonlar içinde yazılım lisans yönetiminin karmaşıklıklarını ele alan kapsamlı bir yaklaşım sunmaktadır. Yazılım, iş süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline geldikçe, ilgili lisansların yönetimi kritik ancak zorlu bir görev haline gelmiştir. Bu tez, blok zinciri, akıllı kartlar ve otonom bilişim gibi ileri teknolojileri entegre eden, sağlam, ölçeklenebilir ve güvenli bir Lisans Yönetim Sistemi (LMS) geliştirilmesini önermektedir. LMS, lisans seçimi, uyumluluk ve yönetim süreçlerini basitleştirerek, yazılımın faaliyet gösterdiği çeşitli ekosistemler ve gelişen yasal ortamlarla uyum sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, sistem, lisans uyumluluğu denetleyicisi ve lisans anlaşmalarını ve bağımlılıklarını yönetmek için merkezi bir veri tabanı gibi pratik araçlar sunmaktadır. tez ayrıca, yapay zeka entegrasyonu ile tahmin analizi ve otomatik uyumluluk kontrolleri gibi gelecekteki olası geliştirmeleri ve akıllı sözleşmeler yoluyla blok zinciri tabanlı lisans uygulamalarının genişletilmesini araştırmaktadır. Bu geliştirmeler, yazılım geliştirme süreçlerinin dinamik doğasına ve lisans modellerinin sürekli evrimine uyum sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Önerilen sistem, lisans yönetimini basitleştirerek ve yasal uyumluluğu sağlayarak idari yükleri azaltmayı ve uyumsuzlukla ilgili riskleri en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, tez, LMS'nin yazılım endüstrisi üzerindeki daha geniş etkilerini tartışarak, yazılım lisans yönetiminin geleceğini şekillendirme potansiyelini ve daha güvenli ve verimli bir dijital ortamı teşvik etme kabiliyetini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive approach to addressing the complexities of software license management within modern organizations. Managing associated licenses has become a critical yet challenging task as software becomes increasingly integral to business operations. This thesis proposes the development of a License Management System (LMS) that integrates advanced technologies such as blockchain, smart cards, and autonomic computing to create a robust, scalable, and secure solution. The LMS is designed to streamline the processes of license selection, compliance, and management, addressing the evolving legal landscape and the diverse ecosystems in which software operates. Additionally, the system offers practical tools such as a license compatibility checker and a centralized database for managing license agreements and dependencies. The thesis also explores potential future enhancements, including integrating artificial intelligence for predictive analysis and automated compliance checks, as well as the expansion of blockchain-based license enforcement through smart contracts. These enhancements are intended to adapt to the dynamic nature of software development and the continuous evolution of licensing models. By simplifying license management and ensuring legal compliance, the proposed system aims to reduce administrative burdens and mitigate risks associated with non-compliance. Furthermore, the thesis discusses the broader implications of the LMS for the software industry, highlighting its potential to shape the future of software license management and foster a more secure and efficient digital landscape.