Çağrı merkezi operatörlerinde işitmenin ve kan basıncının incelenmesi
Examination of hearing and blood pressure in call center operators
  1. Tez No: 905263
  2. Yazar: AYŞE BOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gürültünün tanımı yapılırken öznellik çerçevesinde hoşa gitmeyen, istenmeyen, rahatsız edici ses olarak bahsedilmektedir. Fizyolojik olarak mevcut ses bireyler arası, bireyin çevresiyle ilişkisi veya bireyin kendi içerisindeki homeostasiyi bozuyorsa o ses artık gürültü olarak tanımlanmaktadır. Çağrı merkezi operatörleri 67-87 dB şiddet aralığında gürültüye maruz kalmaktadır. 80 dB ve üstü şiddette gürültüye maruz kalmak işitme kaybına, sistolik ve diyastolik kan basıncında artışa, kalp atış hızında değişikliğe neden olabilmektedir. Çalışmamızın amacı, çağrı merkezi operatörlerinin kulaklıkla konuşma ile mesleki gürültünün işitme, kan basıncı ve kalp atış hızıyla ilişkisini incelemektir. Çalışmada tüm katılımcılara elektronik sfigmomanometre ile sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı ve kalp atışı ölçümü; odyometri ile işitme eşiklerinin ölçümü yapılmıştır. Çalışmaya 32'si kadın 28'i erkek 60 çağrı merkezi operatörü ve gürültülü ortamda çalışmayan 31'i kadın ve 29'u erkek 60 birey dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When defining noise, it is described subjectively as an unpleasant, unwanted, and disturbing sound. Physiologically, if a sound disrupts the interrelation between individuals, the individual's relationship with their environment, or the individual's internal homeostasis, it is now defined as noise. Call center operators are exposed to noise levels ranging from 67-87 dB. Exposure to noise levels of 80 dB and above can lead to hearing loss, an increase in systolic and diastolic blood pressure, and changes in heart rate. The aim of our study is to examine the relationship between call center operators' exposure to occupational noise through headset communication and its effects on hearing, blood pressure, and heart rate. All participants underwent measurements of systolic and diastolic blood pressure, heart rate using an electronic sphygmomanometer, and measurements of hearing thresholds using audiometry. The study included 60 call center operators, 32 of whom were female and 28 were male, as well as 60 individuals who did not work in noisy environments, 31 of whom were female and 29 were male.