Birincil baş ağrısı olan bireylerde ağrı öz yeterliliğinin bilişsel çarpıtmalar ve ruminatif düşünceler ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between pain self-esteem and cognitive distortions, ruminative thinking of people with pri̇mer headache
  1. Tez No: 905273
  2. Yazar: SEVİM EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı birincil baş ağrısı olan bireylerde ağrı öz yeterliliğinin bilişsel çarpıtmalar ve ruminatif düşünceler ile ilişkisinin incelenmesidir. Bunun yanı sıra ağrı öz yeterliliği, ruminatif düşünceler ve bilişsel çarpıtmanın demografik değişkenlere göre nasıl farklılık gösterdiği araştırılmıştır. Çalışma için belirlenen envanterler 86 kişiye uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama envanteri olarak Demografik Bilgi Formu, Ağrı Öz Yeterlilik Anketi, Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği ve Ruminatif Düşünme Biçimler Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 21 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda ağrı öz yeterlilik, bilişsel çarpıtmalar ve ruminatif düşünceler arasında cinsiyet değişkenine göre bir anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bilişsel çarpıtmalar ve ruminatif düşünceler arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Baş ağrısı süre ve şiddeti ile bilişsel çarpıtmalar arasında anlamlı fark görülmüştür. Ağrı öz yeterliliği ile baş ağrısı süresi ve şiddeti arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Ruminatif düşünceler ve baş ağrısı sıklığı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between ruminative thinking, cognitive distortions and pain self efficacy. Pain self efficacy, ruminative thinking and cognitive distortions are also investigated according to demographic variables. The assessment scales are applied to 86 participants for the research. Demographic Information Form, Pain Self Efficacy Questionnaire, Ruminative Thoughts Scale and Cognitive Distortions Scale were applied as research inventory. SPSS 21 was used to analyze collected data. According to the results, there is no significant relationship between pain self efficacy, ruminative thinking and cognitive distortions in terms of gender. The relationship between cognitive distortions and ruminative thinking is found statistically significant. There is a significant relationship between cognitive distortions and headache intensity, headache duration. Significant relationship between pain self-efficacy, headache duration and intensity are found. The relationship between ruminative thinking and frequency of headache is statistically significant.