Fraktür liyezon servisine dahil edilen hastaların klinik özellikleri ve anahtar performans göstergelerinin değerlendirilmesi
Assessment of clinical characteristics of patients included in the fracture liaison service and patient-level key performance indicators
- Tez No: 905272
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANSIN TÜZÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Fraktür Liyezon Servisi (FLS)' ne dahil edilen hastaların klinik özelliklerini incelemek ve kalite değerlendirmesi amacıyla Uluslararası Osteoporoz Vakfı'nın önerdiği anahtar performans göstergeleri (APG) kullanarak FLS'nin performansını değerlendirmek. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya FLS merkezimize 2019-2023 yılları arasında başvuran 50 yaş ve üzeri, osteoporotik kırığı olan 160 olgu retrospektif olarak dahil edildi. APG 1 non-vertebral hastayı APG 2 ise vertebral hastayı tanımlama, APG 3 12 hafta içerisinde araştırma, APG 4 12 hafta içerisinde DXA testi yapılması, APG 5 düşme riski değerlendirmesi, APG 6 uygun antiosteoporotik ilacın önerilmesi, APG 7 16 hafta içerisindeki takip, APG 8 16 hafta içerisinde uygun ilaca başlama, APG 9 kuvvet ve denge egzersizlerine başlama, APG 10 52 hafta sonra takip, APG 11 veri bütünlüğünü sağlamadır. APG'lerin başarısı ve başarıyı etkileyebilecek faktörler araştırıldı. Olguların klinik öyküleri ve demografik verileri, vertebra kırığı seviyesi, non-vertebral kırık bölgesi, FRAX skorları, DXA ölçümleri, laboratuvar değerleri, zamanlı kalk ve yürü testi (TUG) ve tedavi durumu değerlendirildi. Sonlanım noktası 16. hafta olarak alındı. Bulgular: APG 1 %4, APG 2 %30, APG 3 %100, APG 4 %63, APG 5 %74, APG 6 %95, APG 7 ve 8 %65 olarak tespit edildi. APG 1,2 iyileştirilmesi öncelikli, APG 4,5,7,8 iyileştirilmesi gereken, APG 3 ve 6 ise hizmet kalitesi yeterli alan olarak saptanmıştır. Sonuç: FLS'in uygulanmaya başlanmasıyla birlikte osteoporotik kırıkların ikincil önlenmesinde ilerleme kaydedilmiştir. Ancak hastaların tanımlanma ve takibi için branşlar arası koordinasyon geliştirilmeli, ulusal ve bölgesel sağlık sistemleri tarafından FLS'ler desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: To examine the clinical characteristics of patients included in the Fracture Liaison Service (FLS) and evaluate the performance of the FLS using key performance indicators (KPIs) recommended by the International Osteoporosis Foundation for quality assessment. Material and Methods: The study retrospectively included 160 patients aged 50 years and older with osteoporotic fractures admitted to our FLS centre between 2019 and 2023. KPI 1 is identification of the non-vertebral patient and KPI 2 is for the vertebral patient, KPI 3 is investigation within 12 weeks, KPI 4 is DXA testing within 12 weeks, KPI 5 is fall risk assessment, KPI 6 is recommendation of antiosteoporotic medication, KPI 7 is follow-up within 16 weeks, KPI 8 is initiation of medication within 16 weeks, KPI 9 is initiation of strength and balance exercises, KPI 10 is follow-up after 52 weeks, KPI 11 is ensuring data integrity. The success of KPIs and factors that may affect the success were investigated. Clinical history and demographic data of the cases, vertebral fracture level, non-vertebral fracture area, FRAX scores, DXA measurements, laboratory values, Timed up-and-go test (TUG), and treatment preference were evaluated. The endpoint was taken as the 16th week. Results: The success of KPI 1 was 4%, KPI 2 was 30%, KPI 3 was 100%, KPI 4 was 63%, KPI 5 was 74%, KPI 6 was 95%, KPI 7 and 8 were 65%.KPI 1, 2 are prioritised to be improved, KPI 4, 5, 7, 8 need to be improved, KPI 3 and 6 are identified as areas with adequate service quality. Conclusion: Secondary prevention of osteoporotic fractures has advanced with the introduction of FLS. However, interdisciplinary coordination should be improved for the detection and follow-up of patients, and FLSs should be supported by national and regional healthcare systems.