Serum resolvin D1'in pankreas duktal adenokarsinom ile ilişkisi
The relationship of serum resolvin D1 with pancreatic ductal adenocarcinoma
- Tez No: 905276
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VELİDEDEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Serum Resolvin D1'in Pankreas Duktal Adenokarsinom İle İlişkisi Giriş ve Amaç Pankreas kanseri yeni gelişen teknik ve tedavilere, multidisipliner yaklaşımlara rağmen agresif gidişatı ve kötü prognozu nedeniyle mortalite ve morbidite oranı yüksek olan bir hastalıktır. Bazı genetik sendromlar, yaş, sigara, diyabet, alkol, obezite gibi birçok risk faktörü ve pankreas kanseri ile ilişkili çeşitli moleküler yolaklar tanımlanmasına rağmen pankreas kanser oluşumuna neden olan kesin mekanizmalar halen belirsizdir. Bu nedenle, önleme, erken teşhis ve hızlı tedavi klinik olarak zordur. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda diyetle alınan omega-3'den üretilen lipid mediatör ailesinden olan resolvin (Rv)'lerin, karsinogenezin engellenmesinde önemli rolleri olduğu bildirilmiştir. Bu tez çalışmasında pankreas duktal adenokarsinomlarda (PDAK) bir biyoaktif lipid olan serum RvD1 seviyelerinin tanısal değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem Bu tez çalışmasında Genel Cerrahi Polikliniği'ne başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden, rezektabl PDAK tanısı alan 21 hasta, metastatik PDAK tanılı 23 hasta, akut pankreatit (AP) tanılı 23 hasta, pankreas kanseri ameliyatı sonrası (patoloji sonucu PDAK gelmiş olan) 6.ayda kontrole gelen 21 hasta ile rutin kontrol için polikliniğe başvuran ek hastalığı olmayan 21 sağlıklı gönüllü dâhil edildi. Sağlıklı gönüllülerde ve hasta gruplarında sabah açlık kan örneklerinde Enzyme- Linked Immunosorbent Assay (ELISA) tekniği ile serum RvD1 düzeyleri ile CA19-9, CEA ve amilaz değerleri ölçüldü. PDAK grubunda aynı zamanda post-operatif serum RvD1 düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship of Serum Resolvin D1 with Pancreatic Ductal Adenocarcinoma Introduction and Objective Despite new techniques and treatments and multidisciplinary approaches, pancreatic cancer is a disease with high mortality and morbidity rates due to its aggressive course and poor prognosis. Although many risk factors such as certain genetic syndromes, age, smoking, diabetes, alcohol, and obesity, and various molecular pathways associated with pancreatic cancer have been identified, the exact mechanisms that cause pancreatic cancer remain unclear. Therefore, prevention, early diagnosis, and rapid treatment are clinically challenging. Recent studies have reported that resolvins (Rvs), a family of lipid mediators derived from dietary omega-3, play significant roles in inhibiting carcinogenesis. Therefore, in this study, which is an original thesis, we aimed to diagnostically evaluate serum RvD1 levels, a bioactive lipid, in pancreatic ductal adenocarcinomas (PDAC). Materials and Methods In this thesis study, 21 patients diagnosed with resectable PDAC, 23 patients diagnosed with metastatic PDAC, 23 patients diagnosed with acute pancreatitis (AP), 21 patients who came for follow-up at the 6th month after pancreatic cancer surgery (pathology result was PDAC) and 21 healthy volunteers without any additional disease who applied to the outpatient clinic for routine control were included. Serum RvD1 levels, CA19-9, CEA and amylase levels, were measured by Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) technique in the morning fasting blood samples of healthy volunteers and patient groups. Post-operative serum RvD1 levels were also measured in the PDAC group.