Gastroenteropankreatik nöroendokrin tümör nedeniyle ameliyat olmuş hastalarin klinikopatolojik özelliklerinin nüks ve sağkalım üzerine etkisi
The effect of clinicopathological characteristics on recurrence and survival in patients operated for gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors
  1. Tez No: 905281
  2. Yazar: SAMIR NURKOVIC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DEMİRYAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Gastroenteropankreatik nöroendokrin tümörler (GEP-NET) gastrointestinal kanal ve pankreasın nadir görülen neoplazileridir. Bu çalışmanın amacı GEP-NET nedeniyle ameliyat edilen hastaların klinikopatolojik özelliklerinin tümör nüksü ve genel sağkalım ile ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: 2016-2023 yılları arasında ameliyat edilen 79 GEP-NET hastası retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, tümör özellikleri, metastaz ve nüks durumu kaydedildi. Veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edildi. Hastaların sağ kalımlarında Kaplan Meier ve Cox regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 54,43 olup, 60 yaş üstü hastalarda mortalite yüksek bulundu (p:0,02). Erkek ve kadın hastalar arasında sağkalım ve nüks açısından anlamlı fark bulunmadı (p:0,456). En sık semptom karın ağrısıydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Gastroenteropancreatic neuroendocrine tumors (GEP-NET) are rare neoplasms of the gastrointestinal tract and pancreas. This study aims to investigate the relationship between clinicopathological characteristics of patients operated for GEP-NET and tumor recurrence and overall survival. Material and Method: A total of 79 GEP-NET patients operated between 2016 and 2023 were retrospectively analyzed. Demographic data, tumor characteristics, metastasis, and recurrence status were recorded. Data were analyzed using SPSS 25.0 software. Kaplan-Meier and Cox regression analysis were used for survival analysis. Results: The mean age was 54.43 years, with higher mortality in patients over 60 years old (p: 0.02). No significant difference in survival and recurrence was found between genders (p: 0.456). The most common symptom was abdominal pain. Patients with carcinoid syndrome had worse survival (p < 0.001). Midgut-origin cases had better survival (p: 0.014). Tumor diameter >3 cm, neuroendocrine carcinoma (NEC), lymphovascular invasion, regional lymph node involvement, and high mitotic counts were associated with higher mortality and recurrence rates (p < 0.01). Better survival was observed in cases with chromogranin positivity (p: 0.030), and cases with Ki67 index