Koklear implant kullanan okul öncesi dönem çocuklarda ebeveyn tutumu ile dil becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between parental attitude and language skills in preschool children using cochlear implant
- Tez No: 905294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE MERAL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Koklear implant kullanan okul öncesi dönem çocuklarda dil gelişimini etkileyen birçok faktör bulunur. Aile içindeki iletişim yöntemleri de dil gelişimini etkileyen önemli bir durumdur. Ebeveynlerin çocuklarına karşı gösterdikleri tutum çocukların dil gelişim süreçlerini etkileyebilir. Bu çalışmada, koklear implant kullanan çocuklarda ebeveyn tutumları ile dil becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 2-5 yaş arasında 23'ü kız 24'ü erkek olan toplam 47 çocuk ve ebeveynlerinden biri (anne/baba) dahil edilmiştir. Çocukların dil gelişim düzeylerini ölçmek amacıyla Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL) uygulanmıştır. Ebeveyn tutumlarını belirlemek amacıyla 46 maddeden oluşan 5'li likert tipindeki Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) ebeveynler tarafından doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many factors affecting language development in preschool children using cochlear implants. Communication methods within the family are also an important factor affecting language development. The attitudes of parents towards their children can affect children's language development processes. This study aimed to examine the relationship between parental attitudes and language skills in children using cochlear implants. A total of 47 children, 23 girls and 24 boys between the ages of 2-5, and one of their parents (mother/father) were included in the study. Test of Early Language Development (TELD-3/Turkish adaptation TEDIL) was applied to measure the children's language development levels. In order to determine parental attitudes, the 46-item 5-point Likert-type Parental Attitude Scale (PAS/Turkish adaptation ETÖ) was filled out by the parents.