Demokrat parti dönemi siyasetinin tarımsal hayata etkileri:Hür söz gazetesi ekseninde Erzurum ili örneği
The impact of democratic party era politics on agricultural life: The case of Erzurum province
- Tez No: 905293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Tek Parti Dönemi'nin ardından Türkiye'de II. Dünya Savaşı sonrası yaşanan dönüşümleri ve çok partili hayata geçişle birlikte gerçekleşen iktidar değişiminin siyasal ve sosyal hayat üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmada, savaşa katılmamasına rağmen Türkiye'nin savaş sonrasında karşılaştığı siyasal ve sosyal gerçeklikler incelenmiş ve özellikle Erzurum ili çerçevesinde uygulanan tarımsal dönüşüm ve gelişim süreci detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu çalkantılı dönem sonrasında yaşanan sistem değişikliği, köklü bir dönüşümü beraberinde getirmiş ve Türkiye'nin 1946 yılında çok partili hayata geçişi bu süreçte belirleyici bir rol oynamıştır. Demokrat Parti (DP)'nin iktidara gelmesiyle birlikte Türkiye genelinde tarımsal reform süreci başlamış ve bu dönem, tarım alanında yenilik ve modernleşmeyle kendisini göstermiştir. Çiftçiler, yurt dışından sağlanan yardımlar sayesinde yeni tarım aletleriyle tanışmış ve üretim kapasitelerini artırma imkânı bulmuşlardır. Erzurum'da da DP'nin iktidara gelmesiyle birlikte şehrin siyasi, sosyal ve ekonomik yapısında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler dönemin basınına da yansımış, Hür Söz gazetesinde 1950 seçimlerinin ardından DP'nin iktidara gelmesinin Erzurum'daki siyasi ve toplumsal yaşama etkileri ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmada, DP'nin Erzurum'daki iktidarının başlangıcından itibaren uyguladığı tarımsal politikalar, Hür Söz gazetesi başta olmak üzere dönemin yerel gazetelerindeki haberler ve köşe yazıları ışığında incelenmiştir. Erzurum çiftçisinin bu değişimden nasıl etkilendiği, yeni tarım tekniklerinin ve modern aletlerin çiftçilerin yaşamına nasıl entegre edildiği, bu süreçte yaşanan zorluklar ve elde edilen başarılar ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda, dönemin yerel gazetelerindeki haberler, köşe yazıları ve röportajlar, Erzurum'daki toplumsal hayatın ve tarımsal gelişim sürecinin değerlendirilebilmesine ve daha iyi anlaşılabilmesine imkân sağlamıştır. Çalışma sonucunda, DP iktidarının on yıllık sürecinde Türkiye'nin toplumsal hayatında meydana gelen değişimlerin Erzurum'a da yansıdığı ve tarımsal faaliyetlerin geliştirilebilmesi adına önemli politikaların uygulandığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda, DP iktidarı döneminde Erzurum'da modern tarım aletleri ile tekniklerinin benimsetilmesine, tarımsal kredi imkânlarının geliştirilmesine ve tarımsal pazar ağlarının genişletilmesine yönelik politikaların öne çıktığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, DP iktidarı döneminde Erzurum'da tarımsal üretimin artırılması ve çiftçilerin refah düzeylerinin geliştirilebilmesine yönelik önemli tarım politikalarının tasarlanıp uygulandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the transformations in Turkey following World War II and the impact of the power shift on political and social life with the transition to a multi-party system after the Single-Party Period. In this context, the study explores the political and social realities Turkey faced after the war, despite not participating in it, with a detailed evaluation of the agricultural transformation and development process implemented within the framework of Erzurum Province. The system change that occurred after this turbulent period brought about a profound transformation, with Turkey's transition to a multi-party system in 1946 playing a decisive role in this process. With the Democratic Party (DP) coming to power, an agricultural reform process began throughout Turkey, characterized by innovation and modernization in the agricultural sector. Farmers were introduced to new agricultural tools, provided through foreign aid, allowing them to increase their production capacities. Significant developments also took place in the political, social, and economic structure of Erzurum with the DP's rise to power. These developments were reflected in the press of the time, and the effects of the DP's ascendancy on political and social life in Erzurum were thoroughly covered in Hür Söz newspaper following the 1950 elections. The study examines the agricultural policies implemented by the DP in Erzurum from the beginning of its rule, based on news articles and editorials from local newspapers of the period, particularly Hür Söz newspaper. It explores how Erzurum's farmers were affected by these changes, how new agricultural techniques and modern tools were integrated into the lives of farmers, the challenges encountered during this process, and the successes achieved. In this context, news articles, editorials, and interviews from local newspapers of the period have provided insights into the social life and agricultural development process in Erzurum, enabling a better understanding and evaluation of these aspects. As a result of the study, it was determined that the societal changes in Turkey during the DP's ten-year rule were also reflected in Erzurum Province, where significant policies were implemented to develop agricultural activities. In this regard, it was found that policies promoting the adoption of modern agricultural tools and techniques, the expansion of agricultural credit facilities, and the enlargement of agricultural market networks were prominent in Erzurum during the DP era. These findings indicate that significant agricultural policies were designed and implemented during the DP's rule to increase agricultural production and improve the welfare of farmers in Erzurum.