Teknik elemanların yenilenebilir enerji kaynaklarına bakış açıları
Views of technical staff on renewable energy sources
- Tez No: 905299
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ERDİŞ, DOÇ. DR. GÜLGÜN MISTIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yenilenebilir enerji; doğal kaynaklardan elde edilebilen, bol, temiz ve tükenmez bir enerji kaynağı olup; kullanıcısına enerji tasarrufu/verimlilik imkânı tanıması, ekosisteme olan katkısı ve gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak adına sürdürülebilirlik için büyük önem arz etmektedir. Bu kaynakların; enerji açısından dış ülkelere olan bağımlılığı azaltması, lojistik avantajlara sahip olması ve çalışan istihdamına katkı sağlaması da kullanımı konusunda kişileri/işletmeleri/devletleri teşvik eden diğer önemli hususlardandır. Bu çalışmada TR63 bünyesindeki Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinde, yenilenebilir enerji kaynaklarının tasarımında, proje kontrolünde, imalatında veya denetim aşamasında görev alan 170 kamu ve özel sektör teknik elemanlarının tecrübeleri ışığında bir anket uygulaması yapılmıştır. Çalışma kapsamında toplanan veriler tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, göreceli önem indeksi, ki-kare bağımsızlık testi ve faktör analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları literatür bulguları ile tartışılmıştır. Çalışma sonucunda; ankete katılan teknik elemanlardan inşaat mühendisleri ve mimarların yenilenebilir enerji kaynaklarına olan farkındalık düzeyleri arasında büyük farklar olmadığı, kamu ve özel sektörde çalışanlar arasında da bu konuda bir fark bulunmadığı; yenilenebilir enerjiyi ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde amaçlı kullandıkları; mekanik ve elektronik aktif sistemleri, pasif sistemlere göre daha çok tercih ettikleri belirlenmiştir. Ayrıca bu kaynaklar ile elektrik ve yakıt üretiminin de sağlanabildiği, ihtiyaç duyulan enerjinin konfor koşullarından ödün vermeden minimum seviyede tutulmasının mümkün olduğu ifade edilmiştir. Çalışmanın yapıldığı TR63 bölgesinin iklim koşullarına uygunluğu nedeniyle güneş ve rüzgâr enerjisinin en çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynağı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy obtained from natural resources is clean, plentiful, and inexhaustible. It provides users with opportunities to save energy and improve efficiency while contributing to the ecosystem and promoting a cleaner environment for future generations. This makes it crucial for sustainability. Moreover, renewable energy supports employment, presents logistical advantages, and reduces dependence on foreign countries for energy, which are significant factors that encourage people, organizations, and governments to utilize it. In the present study, a questionnaire was conducted with 170 technical personnel from both the public and private sectors who take part in the stages of design, control, manufacturing, or inspection of projects regarding renewable energy sources in the TR63 region, including the provinces of Hatay, Osmaniye, and Kahramanmaraş. Various methods, such as the descriptive statistical methods, relative importance index, chi-square independence test, and factor analysis, were employed in order to assess the responses to this questionnaire. The results of the analyses and hypotheses were corroborated by the literature. Consequently, it was detected that there were no significant differences in the awareness levels of civil engineers and architectural technical staff who participated to the questionnaire, related to renewable energy sources and there is no difference in this regard between those working in the public and private sectors; they use renewable energy for heating, cooling and ventilation systems; ıt was determined that they preferred mechanical and electronic active systems more than passive systems. In addition, it was determined that they preferred mechanical and electronic active systems used for heating, cooling, and ventilation purposes over passive systems. Apart from these, the current questionnaire demonstrates that these resources can be used to generate electricity and fuel, and that it is feasible to keep the necessary energy level at a minimum without sacrificing comfort. Furthermore, solar and wind energy were found to be the most used renewable energy sources owing to the suitable climatic conditions of the TR63 region.