Açık kalp cerrahisi öncesinde yaşanan cerrahi korku ile uyku arasındaki ilişki
The relationship between surgical fear experienced before open heart surgery and sleep
  1. Tez No: 905298
  2. Yazar: SEÇİL GACANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELDA CANDAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 11
Özet
Amaç: Bu araştırmada, açık kalp cerrahisi öncesi yaşanan cerrahi korku ile uyku arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı. Yöntem: Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemini 01 Ağustos 2023-31 Ocak 2024 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Göğüs Kalp Damar Cerrahi Kliniği'nde ameliyat kararı alınan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırmaya dahil edilme ktiterlerine uyan 102 hasta oluşturdu. Veriler ameliyat öncesinde hastalarla yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Cerrahi Korku Ölçeği”,“Uykusuzluk Şiddeti İndeksi”kullanıldı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi; sayı, yüzde, ortalama, minimum, maksimum, standart sapma, Medyan, t-testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis, Bonferroni posthoc testi, Spearman's korelasyon analizileri kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular: Araştırma sonuçlarına göre hastaların Cerrahi Korku Ölçeği toplam puan ortalaması kadınlarda 38.10±23.42, erkeklerde18.66±13.17, Uykusuzluk Şiddeti İndeksi puan ortalaması kadınlarda 10.90±7.13, erkeklerde 6.67±5.65 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to determine the relationship between surgical fear experienced before open heart surgery and sleep. Method: The descriptive study sample consisted of 102 patients who were admitted to Dokuz Eylül University Research and Application Hospital, Thoracic Cardiovascular Surgery Clinic between August 1, 2023 and January 31, 2024, who agreed to participate in the study and met the Inclusion criterias. Data were collected by face-to-face interviews with the patients before surgery.“Patient Information Form”,“Surgical Fear Scale”,“Insomnia Severity Index”were used to collect the data. The data were analyzed using number, percentage, mean, minimum, maximum, standard deviation, median, t-test, Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance, Kruskal-Wallis, Bonferroni posthoc test, Spearman's correlation analysis. Result: Results of the study showed that the mean total score of the Surgical Fear Scale was 38.10±23.42 for females and 18.66±13.17 for males, and the mean Insomnia Severity Index score was 10.90±7.13 for females and 6.67±5.65 for males.