Investigation of cytotoxic activity of beta carotene on glioblastoma cells
Beta karotenin glıoblastoma hücreleri üzerindeki sitotoksik aktivitesinin araştırılması
- Tez No: 905302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Glioblastoma merkezi sinir sisteminde görülen, ölümcül ve hızlı yayılan bir kanser türüdür. Hastaların sağ kalım süresi tedavi yöntemlerinin etkinliğine ve hastalığın yayılma düzeyine bağlı olarak değişebilmekle birlikte, ortalama 15 aydır. Günümüzde mevcut tedavi protokolü, cerrahi müdahale, ışın tedavisi ve kemoterapiyi içerir. Tedavide karşılaşılan güçlükler, tümörlerin beyinde hassas bölgelere ve önemli yapıların yakınına yerleşebilmesi nedeniyle tamamen çıkarılmasının zorluğu, ilaçların beyin dokusuna ulaşmasını engelleyen kan-beyin bariyeri ve glioblastoma hücrelerinin tedaviye direnç geliştirme potansiyeli olarak özetlenebilir. Glioblastoma tedavisinde kullanılan kemoterapötik ilaçların yan etkileri ve tümör hücrelerinin bu ilaçlara direnç geliştirebilmesi sebebiyle, alternatif ya da destekleyici tedavi yöntemleri araştırılmaktadır. Bu çalışmada doğal bir antioksidan olarak karotenoidlerden β-karotenin, glioblastoma hücreleri üzerinde etkisi araştırılmıştır. U87MG glioblastoma hücreleri etoposid, temozolomid ve β-karoten ile muamele edilerek hücrelerin sağ kalımı ölçülmüş ve β-karotenin tek başına glioblastoma hücrelerinin büyük ölçüde ölümüne sebep olduğu, etoposidle kombinasyonunda sinerjistik etki göstererek glioblastoma hücrelerin sayısını azalttığı, koloni oluşturma potansiyelini düşürdüğü sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte çalışmada β-karotenin temozolomid ile birlikte kullanıldığında antagonistik ilişkiye sahip olduğu ve bu koşullarda glioblastoma hücre canlılığının ve koloni oluşturma potansiyelinin, etoposit ve β-karotenin tek başına uygulandığı koşullara göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma is a type of cancer that occurs in the central nervous system. It is highly lethal, and spreads rapidly. The survival time of patients varies depending on the effectiveness of the treatment methods, and the extent of the disease, but on average, it is around 15 months. The standard treatment protocol currently includes surgical intervention, radiation therapy and chemotherapy. Obstacles in treatment include difficulty in completely removing tumours because of their placement in sensitive areas of the brain and close proximity to vital structures. Other challenges are the blood-brain barrier preventing drugs from reaching brain tissue, and the potential of glioblastoma cells to develop resistance to treatment. Because of the side effects of chemotherapeutic drugs (especially Temozolomide) used in glioblastoma treatment and the ability of tumor cells to develop resistance to these drugs, alternative or supportive treatment methods are being researched. β-carotene is a natural antioxidant carotenoid. The impact of β-carotene on glioblastoma cells was examined in this study. β-carotene, etoposide, and temozolomide were applied to U87MG glioblastoma cells, and the survival of the glioblastoma cells was assessed. The results indicated that β -carotene alone significantly reduced the glioblastoma cell viability. When combined with etoposide, it exhibited a synergistic effect, decreasing the number of glioblastoma cells and their colony formation potential. However, it was found that β-carotene had an antagonistic relationship with temozolomide when used together, and that glioblastoma cell viability and colony-forming potential were greater under these conditions than when etoposide and β- carotene were administered alone.