Esnek tasarım kriterleri doğrultusunda kentsel açık mekanların değerlendirilmesi
Examination of urban open spaces in accordance with flexible design criteria
- Tez No: 905332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DORUK GÖRKEM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kentsel açık mekanlar, insanların ortak bir şekilde kullanımını paylaşmış olduğu yaşam alanlarıdır. Günümüzde kentsel açık mekanların azalması, insan ihtiyaçlarının çeşitlenmesi veya farklılaşması, insanların daha mobil hale gelmesi ve pandemi gibi çevresel sorunların artması sonucunda kentsel açık mekanların rolünün zamanla değişim göstermesi, farklı kullanım ihtiyaçları oluşturması ve farklı işlevsel özelliklere sahip olmayı gerektirmesi gibi nedenler, tasarımcıları değişebilen, dönüşebilen ve daha esnek mekanlar tasarlamaya yöneltmiştir. Esnek tasarım kriterleri taşıyan kentsel açık mekanlar kullanıcılara deneyim çeşitliliği ve değişen ve dönüşen gereksinimlerini karşılayabilme gibi olanakları sağlayarak kullanıcıların mekandan memnun kalmasını ve mekanın daha aktif ve uzun ömürlü bir yapıda olmasını sağlamaktadırlar. Bu çalışmada, kentsel açık mekan kavramı ve esneklik kavramı açıklanmıştır. Esnek tasarım kavramı ve özellikleri doğrultusunda kentsel açık mekanlarda esnek tasarım kriterleri belirlenmiştir. Belirlenen esnek tasarım kriterleri dikkate alınarak, düzenlenen kentsel açık mekanlarda meydan proje yarışmaları incelenmiş ve kriterlere göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban open spaces are living spaces that people share in common use.Today, the decrease in urban open spaces, the diversification or differentiation of human needs, people becoming more mobile, and the increase in environmental problems such as pandemics, as a result of which the role of urban open spaces has changed over time, creating different usage needs and requiring different functional features, have led designers to design changeable, transformable and more flexible spaces. Urban open spaces with flexible design criteria provide users with opportunities such as a variety of experiences and the ability to meet changing and transforming needs, ensuring that users are satisfied with the space and that the space has a more active and long-lasting structure. In this study, the concept of urban open space and the concept of flexibility are explained. Flexible design criteria in urban open spaces have been determined in line with the concept and characteristics of flexible design. Considering the determined flexible design criteria, the square project competitions in urban open spaces have been examined and evaluated according to the criteria.