Kısrak sütü ve farklı oranlarda peyniraltı suyu tozu katılmış inek ve keçi sütünden yapılan kımızın özellikleri üzerine araştırmalar
Studies on the properties of the koumiss made from original mare's and whey powder added cow's and goat's
- Tez No: 90534
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
öz KISRAK SÜTÜ VE FARKLI ORANLARDA PEYNİRALTI SUYU TOZU KATILMIŞ İNEK VE KEÇİ SÜTÜNDEN YAPILAN KIMIZIN ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Ahmet KÜÇÜKÇETİN Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Şubat 1999, 52 Sayfa Bu çalışmada kısrak sütünden ve farklı iki yöntem kullanılarak kısrak sütüne benzetilen inek ve keçi sütünden kımız üretilmiş, üretilen kımızlar 5 °C'de 20 gün süre ile depolanmıştır. Kımız örneklerinin şişelere konulduktan sonra ve depolamanın 4., 8., 12., 16. ve 20. günlerinde fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri tespit edilmiştir. Depolama süresi sonunda deneme örneklerinin titrasyon asitliği değerleri ile alkol, karbondioksit ve tirozin içeriklerinde artış; laktoz miktarı ile pH ve yoğunluk değerlerinde azalma tespit edilmiştir. Yapılan duyusal değerlendirme sonucunda 1. metoda göre kısrak sütüne benzetilen inek sütünden üretilen kımızların en fazla puanı aldıkları saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kısrak sütü kımızı, kısrak sütüne benzetilmiş inek ve keçi sütü, kımız makinesi, kımızın özellikleri JÜRİ: Prof. Dr. Hasan YAYGIN Prof. Dr. Erol AYRANCI Yrd.Doç.Dr. Zafer ALPKENT
Özet (Çeviri)
N ABSTRACT STUDIES ON THE PROPERTIES OF THE KOUMISS MADE FROM ORIGINAL MARE'S AND WHEY POWDER ADDED COW'S AND GOAT'S Ahmet KÜÇÜKÇETİN M. Sc. in Food Engineering Adviser: Prof. Dr. Hasan YAYGIN February, 1999, 52 pages In this study, koumiss were produced from mare's milk and from cow's and goat's milk which were tried to adjust to the mare's milk by using different two methods. Koumiss samples were stored at 5 °C for 20 days. Physical, chemical and organoleptic properties of koumiss samples were determined at the period of every 4 days. At the end of the storage periods, in all samples, titrable acidity, alcohol, carbondioxide and tyrosine contents were increased, whereas pH values, specific weights and lactose contents were decreased. From the results obtained from sensory evaluation, it was concluded that koumiss produced from cow's milk by using the first method was more accepted. KEY WORDS: Mare's milk koumiss, modified cow's and goat's milk, koumiss machine, properties of koumiss COMMITTEE: Prof. Dr. Hasan YAYGIN Prof. Dr. Erol AYRANCI Asst. Prof. Dr. Zafer ALPKENT