Nar (punica granatum L. cv. hicaznar) çiçeklerinin değişik kısımlarında gibberellin miktarlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
Investigations on gibberellin content in different parts of pomegranate (punica granatum L. cv. hicaznar) flowers
  1. Tez No: 90535
  2. Yazar: KEZİBAN YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LAMİ KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Antalya'da yetiştirilen Hicaznar nar çeşidinin tomurcuk, çiçek ve küçük meyve örneklerinin değişik kısımlarındaki içsel gibberellin miktarlanndaki değişimler incelenmiştir. Araştırmada kullanılan materyal Antalya Narenciye ve Seracılık Araştırma Enstitüsü Serik-Kayaburnu işletmesindeki nar araştırma ve uygulama bahçesindeki Hicaznar çeşidinden alınmıştır. Akdeniz Üniversitesi Ziraat fakültesinde bulunan merkezi laboratuvar ve aym Fakültenin Bahçe Bitkileri Bölümünde bulunan fizyoloji laboratuvan imkanlarından faydalanarak alınan örneklerin analizleri gerçekleştirilmiştir. Hicaznar çeşidinin tomurcuk, çiçek ve küçük meyvelerinin değişik kısımlarındaki gibberellin düzeylerinde değişimlerin meydana geldiği belirlenmiştir. İlk çiçeklerime döneminde en fazla gibberellik asit (GA) küçük tomurcuk örnekleri ile verimli çiçek çanak yaprak örneklerinde bulunmuştur. Tam çiçeklerime döneminde ise verimli ve verimsiz çiçeğin erkek organ örneklerinde yüksek düzeyde GA saptanmıştır. Çiçeklerime sonu döneminde en fazla GA verimsiz çiçek yumurtalığında bulunurken, bu dönemde alman küçük meyve örneklerinde meyvenin kabuk kısmında iç kısmından daha fazla GA saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Nar (Punica granatum L. ev. Hicaznar), gibberellin- benzeri bileşikler, gibberellik asit (GA3), çiçek, tomurcuk, meyve, yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC), biyolojik test Jüri: Prof. Dr. Lami KAYNAK (Danışman) Prof. Dr. Ş.Fatih TOPCUOĞLU Doc. Dr. Turgut YEŞİLOĞLU
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the variation of endogeneous gibberellin content in different parts of buds, flowers and small fruits of Hicaznar pomegranate cultivar grown in Antalya region. The meterials used in this experiment were taken pomegranate cultivar Hicaznar from Antalya Citrus and Greenhouse Crop Research Institute Serik-Kayaburnu Station. The analysis of taken samples were done at the Central Laboratory of Agricultural Faculty and Physiology Laboratory of Horticultural Department, Akdeniz University. In the result of the experiment, it was found that there were some variation in gibberellin level of buds, flowers and small fruits in Hicaznar pomegranate cultivar. Gibberellic acid (GA3) level was found slightly high in small buds and sepal of fertile flowers during flowering period. At the full bloom period, GA3 level was found to be high in the male organ of fertil and unfertil flowers. At the end of the flowering period, GA3 level was found to be high in ovary of fertil flowers. During this period, GA3 level was higher in fruit peel than the interior. KEY WORDS: Pomegranate {Punica granatum L. cv. Hicaznar), flowers, buds, fruits, gibberellin-like compound, gibberellic acid (GA3), highy performance liquid chromatography (HPLC), bioassay. COMMITTEE: Prof. Dr. Lami KAYNAK (adviser) Prof. Dr. Ş.Fatih TOPCUO?LU Assoc. Prof. Dr. Turgut YEŞİLO?LU 11