Entansif besiye alınan ve köy koşullarında yetiştirilen kıl keçisi oğlaklarının kesim ve karkas özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of slaughter and carcass characteristics of hair goat kids in intensive and pasture conditions
- Tez No: 90533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. ZAFER ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
öz ENTANSİF BESİYE ALINAN VE KÖY KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN KIL KEÇİSİ OĞLAKLARININ KESİM VE KARKAS ÖZELLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Umut AYDIN Yüksek lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Haziran 1999, 44 sayfa Bu araştırmada, 3-3.5 aylık yaşta sütten kesilmiş Kıl keçisi oğlaklarının kesim ve karkas özellikleri araştırılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini, 17 baş Kıl keçisi oğlağı oluşturmuştur. 17 baş oğlağın 9 başı köy koşullarında yetiştirilmiş, 8 başı da Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Hayvancılık Ünitesinde 84 gün süre ile entansif besiye alınmıştır. Besideki oğlaklara deneme süresi boyunca ad libitum olarak kesif yem verilmiş, kaba yem olarak da hayvan başına günde 100 gr kaliteli yonca kuru otu verilmiştir. Araştırma materyali oğlaklarda deneme başı ağırlıkları besi grubu ve köy grubunda sırasıyla 23.2 ± 0.81 kg, 23.3 ± 1.03 kg; deneme sonu ağırlıkları 34.0 ± 1.07 kg, 25.6 ± 0.86 kg ; günlük ortalama canlı ağırlık artışı 129.17 ± 0.007 gr, 26.98 ± 0.008 gr; besiye alınan oğlaklarda 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yem miktarı 7.35 kg olarak saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bazı kesim ve karkas özellikleri yine sırasıyla; kesimhane ağırlığı 33.5 + 1.05 kg, 25.0 ± 0.71 kg; soğuk karkas randımanı %46.4 ± 0.01, %34.95 ± 0.004; kol ağırlığı 1.62 ± 0.081 kg, 1.01 ± 0.033 kg; but ağırlığı 2.28 ±0.112 kg, 1.37 + 0.052 kg; sırt-bel ağırlığı 1.41 ± 0.045 kg, 0.70 ± 0.027 kg ve musculus longissimus dorsi alanı 10.52 ± 0.872 cm2 ve 6.28 + 0.602 cm2 olarak belirlenmiştir. Çalışmada, besi başı ağırlığı özelliği hariç yukarıda belirtilen tüm özellikler bakımından besi grubu ve köy grubu arasındaki farklılık istatistik olarak önemli bulunmuştur (PO.01). ANAHTAR KELİMELER: Kıl keçisi, Kesim Özellikleri, Karkas Özellikleri JÜRİ:...Doç. Dr. İ. Zafer ARİK Prof. Dr. Salim MUTAF Doç. Dr. Selahattin KUMLU
Özet (Çeviri)
i ABSTRACT COMPARİSON OF SLAUGHTER AND CARCASS CHARACTERISTICS OF HAİR GOAT KİDS İN INTENSIVE AND PASTURE CONDİTİONS Umut AYDIN M.Sc. in Department of Animal Science Adviser: Assoc. Prof. Dr. Ibrahim Zafer ARIK June, 1999,.44 pages The aim of this study is to compare slaughter and carcass characteristics of hair goat male kids in intensive and pasture conditions. Animal material consisted of 17 kids included 8 kids in intensive group and 9 kids in pasture group. Fattening was started after weaning (90-105 days) and continiued during 84 days. The kids in intensive group were feed ad-libitum with concentrate feed and 100/gr/day/kid short chopped alfa alfa hay were given during the whole fattening period. At the beginning of the fattening period, live weights of intensive and pasture groups were 23.2 ± 0.81 kg, 23.3 ± 1.03 kg respectively. At the end of the fattening period live weights were found 34.0 ± 1.07 kg, 25.6 ± 0.86 kg respectively. The daily average live weight gains of intensive and pasture groups were determined 129.17 ± 0.007 gr, 26.98 ± 0.008 gr respectively. Feed efficiency ratio were found 7.35 in intensive group. Some slaughtering and carcass characteristics were fonud in two groups respectively as follows: Slaughter weight 33.5 ± 1.05 and. 25.0 ± 0.71 kg, dressing percentage (cold) 46.4 ± 0.01 and 34.95 ± 0.004, shoulder weight 1.62 ± 0.081 and 1.01 ± 0.033 kg, leg weight 2.28 ± 0.1 12 and 1.37 ± 0.052 kg, back-loin weight 1.41 + 0.045 and 0.70 ± 0.027 kg, musculus longissimus dorsi area 10.52 ± 0.872 and 6.28 ± 0.602 cm2. İn this study, the differences between the characteristics of two groups mentioned above were found significant except only initial weights (PO.01 ). KEY WORDS: Native hair goat, slaughter characteristics, carcass characteristics. COMMİTEE: Assoc. Prof. Dr. İ.Zafer ARIK Prof. Dr. Salim MUTAF Assoc. Prof. Dr. Selahattin KUMLU